Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Svoboda umění v Turecku pokulhává. Nahradil jí znásilnění a krádeže?

Turecko, ilustrační foto
Turecko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ankara – Turecko a jeho prezident Recep Tayyip Erdogan kvůli své politice často čelí kritice Západu. Zpravodajský server Al-Monitor nyní upozorňuje, že svoboda umění v Turecku již neexistuje.

Server upozorňuje na případ, kdy v rámci oslav promoce studenti Univerzity Bilgi v Istanbulu rozvinuli transparent proti vládnoucí Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP). Na něm stálo: „Nenávidí umění a vědu, ale na znásilnění a krádeže nic neříkají.“

Jak server vysvětluje, studenti tak poukazovali například na události okolo starosty Ankary Meliha Gokceka. Ten kvůli nahotě nechal odstranit množství soch na ulicích a v parcích hlavního města. „Plivu na takovéto umění,“ pronesl směrem k soše dvou tančících žen od umělce Mehmeta Aksoje, předního tureckého sochaře. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který byl v té době starostou Istanbulu, tehdy Gokcekovi vyjádřil „plnou podporu“.

Server následně podotýká, že podobných případů bylo více. V roce 2011 například Erdogan, v té době turecký premiér, nechal zničit další Aksojovu sochu. Tentokrát šlo o velké umělecké dílo, které bylo věnované turecko-arménskému přátelství. Erdogan ale sochu nazval „monstrozitou“.

Na konci května proběhla další kontroverze, tentokrát ohledně sochy španělského umělce ve městě Izmir, která byla nakonec napadena a značně poškozena. Tou samou dobou přitom došlo ke skandálu, kdy učitel Koránu znásilnil a obtěžoval malé chlapce, ohledně toho ale k žádné oficiální reakci nedošlo.

Server podotýká, že „válka proti sochám“ v Turecku pokračuje i nadále. Zejména z náboženských důvodů dochází k jejich ničení, vandalizování či krádežím. Vládní AKP a prezident Erdogan navíc bojují i proti umění v jiných podobách. Dochází například k pravidelným žalobám na satiriky, umělci a herci, kteří jeho vládu nepodporují, jsou penalizováni. Svobody projevu a vyjadřování, které jsou pro umění tak důležité, tak podle serveru v Turecku přestaly existovat.

Témata:  Turecko Recep Tayyip Erdogan umění

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.