Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pusťte nás, volají uprchlíci. Bojí se vyhoštění do Turecka

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Reprofoto YouTube

Brusel – Lídři Evropské unie se v noci na pátek shodli na podobě dohody s Tureckem, dnes s ní seznámí také zástupce Ankary. Klíčovým prvkem dohody by měl být systém navracení uprchlíků do Turecka, výměnou za ně pak budou do Evropy posíláni syrští uprchlíci. Amnesty International (AI) ale Evropu varuje, že tento systém není morálně správný.

AI požádala osmadvacítku, aby „neobchodovala s lidskými životy" s Ankarou. Organizace v té souvislosti kritizuje dohodu, o které se aktuálně v Bruselu jedná a která by podle některých měla zastavit příliv migrantů.

Mluví se o tom, že by EU do Turecka hromadně navracela uprchlíky, kteří nelegálně překročili Egejské moře, výměnou za ně by pak Ankara do Evropy posílala syrské migranty pobývající v Turecku. Taková výměna je ale podle AI nehumánní.

Fotis Filippou, náměstek ředitele kampaní Amnesty International pro Evropu uvedl: „Říkáme vedoucím představitelům EU, že by si měli skutečně uvědomit, že uprchlíci jsou lidé a ne zboží, a že by neměli obchodovat s lidskými životy. Přivezli jsme 28 záchranných vest, které mají tuto zprávu přinést všem 28 členským států EU."

Očekává se, že EU uzavře dohodu v pátek při setkání předsedy Evropské rady Donalda Tuska a tureckého premiéra Ahmeta Davutogla. V té době ale zároveň více než 10 000 lidí zůstává v hraničním táboře mezi Řeckem a Makedonií. Pokud bude dohoda uzavřena, budou se všichni muset vrátit do Turecka. Mnozí věří, že jejich osud je svázán s rozhodnutím učiněným v Bruselu, uvádí server uatoday.tv.

„Dá-li Bůh, tak z tohoto jednání něco dobrého vyjde. Doufám, že najdou své svědomí a budou s námi cítit. Můj sen je jen překročit hranice, protože utíkáme z války, hledáme zemi, které nás ochrání. To je to, co hledáme. Prosím Evropo, přišli jsme sem, abychom překročili hranice. Vím, že všichni v Evropě máte velké srdce, my to potřebujeme," cituje server syrského uprchlíka, který si říká Omar.

„Můj manžel je starý muž, je nemocný, měl infarkt a zde se jeho stav jen zhoršuje. Jděte se podívat na to, jak žije, nemůže jít na záchod, už jsem mu koupila pleny. Naše situace je hrozná, jsme tady už pět dní, je to příliš mnoho, prosím otevřete dveře," vzkazuje Evropě syrská uprchlice Hindia Assaleh.

Většina těch, kteří na hranicích čekají, pochází údajně ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku. Doufají, že se dostanou do Německa a dalších západních zemí. Jejich cesta ale byla zablokována rozhodnutím o uzavření makedonských hranic i hranic sousedních států.

Témata:  AI (Amnesty International) EU uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:43

Patří StarDance na ČT? Ředitel televize prozradil, jak to cítí

StarDance pozítří opět pokračuje a poběží ještě několik sobot, než poznáme vítěze této řady. Měla by být tou vůbec poslední? I takové názory někdy zaznívají. Česká televize je ale bytostně přesvědčena, že taková show do vysílání patří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.