Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americký úřad omezil příděl vody pro dva americké státy a Mexiko kvůli suchu

Voda
Voda
Foto: Pixabay

Americké federální úřady dnes oznámily, že státy Arizona a Nevada budou čelit omezením dodávek vody kvůli extrémnímu suchu, napsala agentura AP. Oba státy jsou závislé na vodě z řeky Colorado, konkrétně z přehrady Lake Powell a největší americké přehrady Lake Mead, která je teď plná asi ze čtvrtiny. Omezení se týká i sousedního Mexika.

Řeka Colorado zásobuje vodou 40 milionů lidí v sedmi státech amerického západu a Mexika. Federální rekultivační úřad v červnu na pondělí, respektive na dnešek, stanovil termín, do kterého měly tyto státy představit své plány na dobrovolné omezení spotřeby vody na následující rok. Místní vlády se ale nedohodly a termín promeškaly.

Federální úřad dnes oznámil, že Arizona přijde v roce 2023 o další tři procenta ze svého přídělu vody, což je dohromady s již platným 18procentním omezením celkem 21 procent, Nevada přijde o osm procent a Mexiko o sedm procent z 1,85 miliardy krychlových metrů vody, které z Colorada ročně odebírá.

Přísun vody z Colorada je klíčový pro některá mexická pouštní města jako Tijuana nebo pro mexický zemědělský průmysl v údolí Mexicali u hranic s Kalifornií.

Dnešní omezení vycházejí z plánu, na kterém se státy amerického západu a Mexiko shodly už v roce 2019 a který má za cíl zamezit dalšímu poklesu vody v přehradách. Objem vody přidělený jednotlivým státům se podle něj odvíjí od výšky hladiny v Lake Mead.

Podle vodohospodářské společnosti Central Arizona Project (CAP) hladina v přehradách klesá už od roku 2000, a to rychleji, než se očekávalo. Na vině jsou sucha umocněná klimatickou změnu, nadužívaní řeky a méně tajícího sněhu v pohoří Rocky Mountains, který představuje hlavní vodní zdroj přehrady Lake Mead.

Témata:  USA voda

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.