Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bezohledný Johnson? Nový návrh v souvislosti s brexitem čelí ostré kritice

Boris Johnson (autor: Andrew Parsons / i-Images)
Boris Johnson (autor: Andrew Parsons / i-Images)
Foto: Flickr

Britský premiér Boris Johnson hodlá do brexitového zákona doplnit pasáž, která by zakazovala prodloužit přechodné období po odchodu Británie z EU. Informovala o tom dnes britská média. Po několika odkladech Británie pravděpodobně opustí unii na konci ledna, do konce roku 2020 by pak měla vyjednat s evropskou sedmadvacítkou dohodu o budoucích, především obchodních vztazích. Podle hlasů zaznívajících nejen z Bruselu je ale 11 měsíců na tak komplexní dohodu příliš málo.

Přechodné období začne po odchodu Británie z EU, který pravděpodobně nastane 31. ledna, a trvat by mělo do konce příštího roku. Ve Spojeném království během něj budou dál platit unijní pravidla, Britové na ně ale už nebudou mít žádný vliv. Podle současné dohody mezi Londýnem a Bruselem bude možné přechodné období prodloužit po vzájemné dohodě obou stran až o dva roky.

Brexitový zákon, který hodlá vláda novému parlamentu předložit už v pátek, ale podle britských médií bude obsahovat pasáž, která znemožní přechodné období prodloužit. Podle agentury Reuters tím chce vyvinout tlak na EU, aby s Británií během pouhých jedenácti měsíců vyjednala komplexní dohodu o volném obchodu.

Kritici namítají, že když Johnson vyloučí prodloužení přechodného období, tak riskuje, že na konci příštího roku nebude mít Británie s EU žádnou dohodu o budoucích vztazích. Mluvčí opozičních labouristů pro otázky brexitu Keir Starmer označil Johnsonův plán za "bezohledný a nezodpovědný". Premiér je podle něj ochoten "riskovat pracovní místa" obyvatel Británie.

Před parlamentními volbami v Británii, které se konaly minulý týden ve čtvrtek, unikla do médií nahrávka, na které hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier označil představu, že lze za necelý rok vyjednat tak složitou dohodu, za nerealistickou. Jakoukoli dohodu musí ratifikovat nejen parlament v Británii a Evropský parlament, ale i národní zákonodárné sbory všech 27 členských zemí EU.

V případě, že by se nepodařilo vyjednat během jedenácti měsíců obchodní dohodu, musely by Británie a EU obchodovat na základě pravidel Světové obchodní organizace (WTO).

Prováděcí zákon k brexitové dohodě, kterou Johnson s EU vyjednal v říjnu, chce britská vláda předložit poslancům k prvnímu hlasování už v pátek. Závěrečné hlasování se čeká na začátku ledna. Formálně ale bude muset harmonogram hlasování schválit ještě předseda Dolní sněmovny. Tím by měli poslanci na své první schůzi po volbách dnes v souladu se zvyklostmi potvrdit Lindsayho Hoylea, jehož do čela dolní komory parlamentu zvolil už bývalý parlament před svým rozpuštěním na začátku listopadu.

Témata:  Brexit Velká Británie EU Boris Johnson

Související

Aktuálně se děje

4. května 2025 13:50

Proč Zelenskyj přiletěl do Prahy? Zveřejnil důvody i program

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dorazil na oficiální návštěvu České republiky společně s první dámou Olenou Zelenskou. Během pobytu v Praze má na programu řadu klíčových jednání se zástupci české exekutivy i zákonodárného sboru, představiteli obranného průmyslu, akademické sféry i ukrajinské komunity.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Donald Trump jako papež

Trump zveřejnil fotku, kde vypadá jako papež. Strhla se vlna kritiky

Donald Trump opět vzbudil silné emoce – tentokrát zveřejněním obrázku vytvořeného umělou inteligencí, na němž je sám zobrazen v papežském ornátu. Fotomontáž sdílel v pátek večer na své sociální síti Truth Social a následně ji převzala i oficiální vládní platforma X (dříve Twitter). Snímek přichází v době, kdy katolická církev truchlí po smrti papeže Františka a kdy se připravuje začátek konkláve, které má ve středu zvolit jeho nástupce.