Při atentátu, k němuž se přihlásila teroristická organizace Islámský stát-Chorásán, zahynulo 13 příslušníků americké armády a podle místních médií také nejméně 169 Afghánců. Sebevražedný útočník se odpálil u kábulského letiště v době, kdy tam čekaly tisíce lidí ve snaze dostat se ze země po nástupu islamistického hnutí Tálibán k moci.

Na základně Dover se Biden spolu se svou chotí Jill nejprve setkali s pozůstalými a pak společně přihlíželi příletu letounu, který do vlasti přepravil těla vojáků.

Bleskové obsazení Afghánistánu Tálibánem při stahování posledních amerických a spojeneckých sil a následné chaotické evakuace představují pro Bidena největší zahraničněpolitický problém jeho dosavadní vlády. Po útoku u kábulského letiště Biden slíbil, že ti, kdo za něj nesou odpovědnost, budou potrestáni.

V sobotu americká armáda oznámila, že s pomocí bezpilotního letounu zabila dva členy hnutí Islámský stát. Dnešní americký letecký úder v Kábulu podle armády odvrátil další sebevražedný útok.

Třináct padlých vojáků v Kábulu je první ztrátou americké armády v Afghánistánu od loňského února. Administrativa bývalého prezidenta Donalda Trumpa tehdy vyjednala s Tálibánem dohodu, na jejímž základě radikální hnutí přestalo útočit na americké vojáky výměnou za příslib stažení americké armády ze země.