Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Blinken přiletěl do Číny jako první šéf americké diplomacie po pěti letech

Antony Blinken
Antony Blinken
Foto: twitter Antony Blinken

Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes přiletěl do Číny, a stal se tak prvním šéfem americké diplomacie, který asijskou mocnost za pět let navštívil. Informuje server Sky News.

Americký ministr zahraničí se konečně vydal do Pekingu, avšak očekávané zlepšení vztahů, které administrativa předpovídá, může nastat velmi pozvolna. Důvodem jsou nedávné incidenty, píše server Politico. Podle zpravodajské agentury AP jsou dnes očekávány jednání mezi Blinkenem a čínským ministrem zahraničí Čchin Kangem. V případě úspěchu by se v pondělí mohla konat také schůzka mezi Blinkenem a prezidentem Si Ťin-pchingem.

Původně měl Blinken odcestovat do Pekingu již v únoru, ale cestu tehdy zrušil kvůli incidentu s čínským špionážním balónem, který nad Spojenými státy vyvolal vážné napětí mezi oběma zeměmi. Nynější cesta do země s populací 1,4 miliardy lidí představuje nejvýše postaveného zástupce Spojených států od nástupu prezidenta Joea Bidena do úřadu a je vnímána jako snaha o zmírnění napětí mezi oběma mocnostmi. Nicméně Washington zároveň nepočítá s žádným zásadním průlomem ve vztazích mezi USA a Čínou.

Blinkenova cesta do Pekingu je podle administrativy součástí širšího úsilí o zmírnění dlouhodobého napětí, které téměř pět měsíců prakticky zastavilo diplomatický dialog na vysoké úrovni mezi oběma zeměmi.

Washington a Peking se střetávají v mnoha otázkách, které vyvolávají neshody. Spojené státy obviňují Čínu z porušování lidských práv v Ujgurské autonomní provincii Sin-ťiang, v Tibetu a v Hongkongu. Zároveň kritizují vojenskou expanzi Číny v oblasti Jihočínského moře a postoj Číny k ruské agresi vůči Ukrajině, kterou Peking odmítá odsoudit. Naopak Peking opakovaně varuje USA před vměšováním do vnitřních záležitostí Číny.

"Není to otázka jedné cesty a jednoho rozhovoru," řekl vysoký úředník ministerstva zahraničí.

Blinkenova cesta do Pekingu bude podle agentury Reuters sledována s velkým zájmem celým světem. Potenciální eskalace napětí mezi těmito dvěma velmocemi by totiž mohla mít globální dopady na různé oblasti, včetně finančních trhů, obchodních tras a globálních dodavatelských řetězců.

Biden v sobotu sdělil, že doufá, že se v příštích několika měsících setká s prezidentem Si Ťin-pchingem.

Témata:  Čína Antony Blinken

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.