reklama

"Letadlo s Alexejem právě přistálo v Berlíně," napsala Jarmyšová na twitteru. Dříve uvedla, že politika čeká ještě dlouhý boj o život i zdraví, převoz do berlínské nemocnice Charité však uvítala jako první krok na této cestě.

Německé letadlo se speciálním zdravotnickým vybavením, které dnes Navalného dopravilo k léčení do Berlína, přistálo na letišti v Omsku v pátek ráno. Ruští lékaři zprvu tvrdili, že převoz zatím není ze zdravotních důvodů možný, ale pak změnili názor. Stav pacienta se podle nich stabilizoval a už nebrání přepravě do zahraničí.

Agentura AP vývoj spojila se stoupajícím mezinárodním tlakem na Moskvu.

Navalného manželka, která žádala prezidenta Vladimira Putina, aby převoz jejího muže do Německa umožnil, musela podepsat prohlášení, že si je vědoma rizik tohoto kroku. Němečtí lékaři a experti, kteří přiletěli pro Navalného, už předtím konstatovali, že pacient je schopen transportu.

Zdravotní stav Navalného je velmi znepokojující, řekl dnes v Berlíně novinářům lidskoprávní aktivista Jaka Bizilj, který se podílel na jeho dnešním převozu z Ruska do Německa. Pokud by ve čtvrtek letadlo, na jehož palubě se Navalnému výrazně přitížilo, nepřistálo nouzově v Omsku, hrozila mu podle německých lékařů smrt, dodal Bizilj.

"Jeho zdravotní stav nás velmi znepokojuje," sdělil Bizilj novinářům před berlínskou nemocnicí Charité, kam byl Navalnyj dopoledne převezen po přistání na letišti Tegel. Sanitku na cestě doprovázela kolona policejních motocyklů a aut.

"Lékaři nám velmi jasně sdělili, že pokud by v Omsku nouzově nepřistál, zemřel by," prohlásil aktivista.

Další informace o stavu Navalného sdělí podle Bizilje lékaři či politikova rodina. Nemocnice Charité v prohlášení uvedla, že informace o Navalného zdravotním stavu uveřejní po konzultaci s rodinou a až vyhotoví všechny testy.

Před dvěma lety na jednotce intenzivní péče skončil Pjotr Verzilov z protestní hudební skupiny Pussy Riot, který se později léčil v Berlíně a jehož převoz tehdy rovněž zařídila skupina okolo Bizilje. V letech 2015 a 2017 byl dvakrát s příznaky otravy hospitalizován opoziční aktivista Vladimir Kara-Murza. Oba muži jsou přesvědčeni, že byli otráveni kvůli politice.

reklama