Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bundeswehr musí být bojeschopnější, prohlásil Pistorius

Bundeswehr, ilustrační fotografie
Bundeswehr, ilustrační fotografie
Foto: Bundeswehr

Německý ministr obrany Boris Pistorius v sobotu znovu zdůraznil, že Bundeswehr musí být bojeschopnější. Upozornil také na nové úkoly a hrozby, informuje TASR na základě zprávy agentury DPA.

Pistorius obhajoval své dřívější výroky o nutnosti zvýšit bojeschopnost německé armády, uvádí DPA. Připustil, že jeho slova mohla některé lidi vyděsit a stále vyvolávají obavy, což byl částečně jeho záměr.

"Je potřeba jasně říci, o co jde, a používat správné výrazy," prohlásil Pistorious během návštěvy akce německé armády v obci Faßberg v Dolním Sasku.

Ministr uvedl, že branná povinnost v Německu obnovena nebude. Země však potřebuje silnou záložní sílu, aby mohla v případě potřeby rozšířit své ozbrojené síly pro obranu.

Německý kancléř Olaf Scholz také nepodporuje myšlenku znovuzavedení branné povinnosti podle švédského vzoru. Uvedl to během nedávné návštěvy Stockholmu, informuje agentura DPA.

Švédsko obnovilo brannou povinnost již v roce 2017, ale na výcvik jsou po vyplnění dotazníku zváni pouze někteří muži a ženy v odvodovém věku. Tato vybraná skupina následně obdrží nabídky k zaměstnání v armádě.

Novináři se Scholze ptali, zda by podobný krok mohl v Německu pomoci vyřešit nedostatek personálu v ozbrojených silách.

"V konečném důsledku jde o to, jak přesvědčit dostatečný počet mužů a žen, aby pracovali v německé armádě (Bundeswehru)," odpověděl spolkový kancléř.

Německo mělo částečnou formu branné povinnosti až do roku 2011. Podle Scholze by však v současnosti již nefungovala. "Tehdy bylo mnohem více vojáků, kasáren i infrastruktury. Nic z toho dnes není potřeba a ani se neplánuje," uvedl.

Počet vojáků v Bundeswehru se má do roku 2031 zvýšit ze současných 182.000 na 203.000. Podle DPA německý ministr obrany Boris Pistorius v této souvislosti zvažuje různé možnosti.

"Návrhy se objevují neustále, ale vůbec se nedají porovnat s tím, co jsme v Německu měli. Čekáme, dokud nevznikne vyvážená koncepce," dodal Scholz.

Opoziční křesťanští demokraté, kteří byli u moci v době zrušení branné povinnosti před 13 lety, si minulý týden na stranickém sněmu odhlasovali, že v případě volebního vítězství příští rok toto rozhodnutí zvrátí. 


 

Témata:  Bundeswehr Německo

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy