Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do Afghánistánu má letos plynout rekordní humanitární pomoc od OSN

Afghánistán, Kábul
Afghánistán, Kábul
Foto: unsplash.com

OSN letos vynaloží na humanitární pomoc Afghánistánu na 4,5 miliardy dolarů (téměř 97 miliard korun), což je nejvíc, kolik kdy organizace poskytla jedné zemi. Pomoc má směřovat i Afgháncům v sousedních státech, informoval dnes podle agentury DPA Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA).

OSN letos na pomoc Afghánistánu a sousedním zemím s afghánskými uprchlíky věnuje nejméně 4,5 miliardy dolarů. "Rýsuje se obrovská humanitární katastrofa," řekl k tomu koordinátor humanitární pomoci OSN Martin Griffiths.

Na humanitární pomoc v samotném Afghánistánu potřebuje OSN zhruba 4,4 miliardy dolarů. Podpořeno tak má být 22 milionů lidí. Jde o pomoc potravinovou, zdravotní, s nouzovým ubytováním, zemědělskou, se zásobením čistou vodou a pomoc školám.

Kromě toho mají peníze podpořit 5,7 milionu Afghánců v sousedních pěti zemích, včetně Íránu a Pákistánu. Na to bude OSN potřebovat 623 milionů dolarů.

Afghánistán je na pokraji ekonomického kolapsu. Mezinárodní dárci dosud neměli možnost Afgháncům pomoci, zemi totiž od srpna opět ovládá radikální islamistické hnutí Tálibán. K jeho návratu k moci přispěl i odchod mezinárodních jednotek, včetně amerických.

Témata:  Afghanistán OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.