Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do Británie se letos pokusilo dostat přes 20.000 migrantů, uvedlo ministerstvo

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Do Británie se zatím letos přes Lamanšský průliv pokusilo dostat více než 20.000 migrantů, uvedlo ve svém prohlášení britské ministerstvo obrany. Za pouhých 24 hodin z pátku na sobotu podniklo nebezpečnou cestu na malých lodích 607 lidí, což je jedno z nejvyšších čísel za poslední rok, poznamenala k tomu agentura AFP.

Od začátku roku se počet migrantů, kteří se pokusili dostat z Francie přes Lamanšský průliv, vyšplhal na přesně 20.017 osob. V loňském roce to ke stejnému datu bylo 11.300 lidí.

Británie se po vystoupení z Evropské unie potýká se sílící migrační vlnou. V roce 2021 přeplulo Lamanšský průliv podle ministerstva obrany více než 28.500 osob, zatímco v roce 2020 tuto cestu podniklo téměř 8500 lidí a v roce 2019 jich byly necelé 2000.

Nedávná britská parlamentní zpráva přitom naznačila, že by letos běženců mohlo být až 60.000. A to navzdory opakovaným slibům britské konzervativní vlády, která problém migrace označila za jednu ze svých priorit a platí rovněž miliony Francii a pomáhá jí v posílení dohledu na pobřežím, poznamenala AFP.

V dubnu britská vláda oznámila svůj plán odeslat některé žadatele o azyl, kteří do země dorazili, do Rwandy. Londýn uvedl, že chce svým deportačním programem rozbít sítě pašeráků a odradit migranty od podstoupení nebezpečné cesty přes Lamanšský průliv. Plán, za nějž britská vláda v první fázi zaplatí Rwandě 120 milionů liber (asi 3,5 miliardy korun), ale zkritizovali mnozí politici, organizace na ochranu lidských práv či anglikánská církev.

V červnu měl odletět první deportační let s migranty do Rwandy, na poslední chvíli ho ale zablokoval Evropský soud pro lidská práva (ECHR).

Témata:  Velká Británie uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.