reklama

"S koronavirem ještě budeme muset nějakou dobu žít," řekla Merkelová a připomněla, že svět prozatím nemá k dispozici účinný lék a ani očkování.

Koronavirus podle Merkelové dramaticky od února změnil život každého člověka v Německu. "Podzimní měsíce budou mnohem obtížnější, než byly ty letní," řekla kancléřka. "Je to vážné a bude to vážné," dodala.

Pro nadcházející měsíce si kancléřka vytkla tři cíle. Prvním je zajištění vzdělání dětí. "Udělám vše pro to, aby pandemie z našich dětí neudělala poražené. Školky, školy a vzdělání musí mít nejvyšší prioritu," řekla. Dále se chce soustředit na udržení chodu hospodářství a na posílení soudržnosti společnosti.

Na dotaz, kdy se v Německu vrátí život k normálu, uvedla, že to závisí na vývoji vakcíny. "Nebude to dříve, dokud nebude mít vakcínu nebo lék," řekla.

K vakcínám Merkelová řekla, že Evropská komise se snaží uzavřít další kontrakty s farmaceutickými společnostmi, aby zajistila dostatek očkovací látky pro unijní občany.

Od začátku pandemie covidu-19 se v Německu nakazilo nejméně 239.507 lidí a 9288 lidí komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo.

Podle Merkelové nebude nutné změnit přístup k Rusku

Merkelová si nemyslí, že bude nutné kvůli nynějším sporům s Ruskem změnit přístup k Rusku. Reagovala tak na dotaz týkající se mimo jiné otravy předáka ruské opozice Alexeje Navalného, který se léčí na berlínské klinice Charité. "Vztahy byly již dříve napjaté a je třeba dále pracovat na jejich zlepšení," řekla Merkelová. Rusko označila za významnou zemi s bohatou historií, se kterou je třeba diskutovat.

Novináři se Merkelové ptali, zda se otrava Navalného v Rusku, možný ruský hackerský útok na Spolkový sněm či postoj Moskvy k dění v Bělorusku neodrazí ve změně postoje ke Kremlu.

Na dotaz k policejním zálohám, které ruský prezident Vladimir Putin na žádost hlavy běloruského státu Alexandra Lukašenka vyčlenil pro možná zásah v Bělorusku, odpověděl, že snad nebudou použity. "Doufám, že nasazeny nebudou," řekla kancléřka.

reklama