Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropské státy hlásí rekordní počty nově nakažených koronavirem od začátku pandemie

Covid-19, ilustrační foto
Covid-19, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Některé evropské státy hlásí rekordní počty nově nakažených koronavirem od začátku pandemie. Kvůli variantě omikron si Francie připsala za uplynulý den téměř 180 tisíc nakažených, Británie bezmála 130 tisíc, Itálie necelých 80 tisíc a rekordní počty hlásí i další země.

Francie hlásí nový rekord, zaznamenala 179.807 případů koronaviru za den

Francie za posledních 24 hodin zaznamenala 179.807 nových výskytů koronaviru. Je to nový rekord - ten dosavadní byl 104.611 případů, uvedla agentura Reuters. Francie se tak přidala k několika dalším evropským zemím, jako je Británie nebo Itálie, které dnes rovněž překonaly maximální čísla ve svých koronavirových statistikách.

Počet nakažených ve Francii vykazoval vzestupnou tendenci už v posledních týdnech. První svátek vánoční země poprvé ohlásila prolomení hranice 100.000 nových případů.

V pondělí Paříž kvůli rychlému šíření varianty omikron oznámila další protiepidemická opatření. Po dobu prvních tří lednových týdnů bude povinnost nosit roušky platit i venku v centrech měst. Práce z domova bude povinná nejméně tři dny v týdnu v profesích, kde to je možné. Konzumace nápojů a jídla v barech a restauracích bude podle premiéra povolena pouze vsedě. V dálkové dopravě a v kinech bude zcela zakázáno pít a jíst.

Francie počítá také s tím, že zkrátí interval mezi druhou a třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 ze čtyř na tři měsíce.

Británie hlásí 129.471 nových případů covidu-19, je to nový rekord

Británie za uplynulý den zaznamenala 129.471 nových případů nákazy covidem-19, což je nejvyšší počet od začátku pandemie. Předchozí rekord byl 122.186 případů a je ze Štědrého dne. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž navíc ani jeden z rekordních dnů vzhledem k rozdílům v hlášení během vánočního období nezahrnuje údaje ze Severního Irska a Skotska. Za poslední týden se v 67milionové ostrovní zemi nakazilo přes 800.000 lidí.

Aktuální čísla dokládají prudký nárůst počtu pozitivních testů během vánočního období. V úterý před týdnem bylo nově nakažených 90.629, dnešní číslo je tedy o téměř 43 procent vyšší. Nárůst nových případů za poslední týden je o zhruba 30 procent vyšší ve srovnání s týdnem předcházejícím.

Pozitivní je ale to, že nestoupají čísla mrtvých na covid-19. Za poslední den jich bylo 18, za týden pak 588, což je o 27 procent méně než za týden předtím

V Itálii se covidem-19 za den nakazilo přes 78.000 lidí, další nový rekord

Itálie má za uplynulý den 78.313 nových případů nákazy covidem-19, což je nejvíce od začátku pandemie. Dosavadní rekord byl 54.762. S odvoláním na italské úřady o tom dnes informovala agentura Reuters. Zvýšil se i počet úmrtí - za uplynulý den jich bylo 202, o den dříve 142. Kvůli rychlému šíření varianty omikron Itálie zvažuje zkrácení karantény pro očkované.

V Itálii od začátku pandemie na covid-19 prokazatelně zemřelo 136.955 lidí, což je devátý nejvyšší počet na světě. Případů nákazy už v této 60milionové zemi zdravotníci potvrdili 5,76 milionu. Kvůli onemocnění je nyní 10.089 lidí v nemocnicích a 1145 na jednotkách intenzivní péče.

Podle předběžných dat se zdá, že v Itálii už převážil omikron. Náměstek ministerstva zdravotnictví Pierpaolo Sileri stanici Sky TG24 řekl, že tato varianta je zodpovědná až za 60 procent případů nákazy a že denní bilance nakažených se brzy mohou vyšplhat k hranici 100.000.

Na Štědrý den Itálie zaznamenala bezmála 55.000 nových případů nákazy, což byl nejvyšší počet od začátku pandemie covidu-19. Za další dva sváteční dny laboratoře potvrdily zhruba 25.000 a 30.000 nakažených, což ale může souviset i s nižším počtem provedených testů.

Vládní zmocněnec pro očkování Francesco Figliuolo se domnívá, že zkrácení karantény by mělo přijít zejména u lidí, kteří už dostali i třetí, posilující dávku očkování. Stejný názor má vedení mnoha regionů. V zemi nyní platí pravidlo, že do karantény musí po blízkém kontaktu s nakaženým každý: u očkovaných trvá karanténa sedm dní, u neočkovaných deset.

"Omikron je velmi nakažlivá varianta. Každý pozitivní má v průměru pět až deset blízkých kontaktů. Pokud bychom měli milion nakažených, pak by bylo pět až deset milionů lidí v karanténě, a to není možné," řekl šéf nezávislého výzkumného pracoviště GIMBE Nino Cartabellotta. Aktuálně jsou v Itálii v karanténě asi dva miliony lidí, uvedla agentura APA.

Sileri upozornil, že k rozhodnutí o změně karanténních pravidel vláda dospěje nejdříve za dva týdny. "Teď není ta správná chvíle," řekl.

Varianta omikron už v Nizozemsku převládá, země má 9213 nově nakažených

V Nizozemsku už začala převažovat koronavirová varianta omikron, oznámily dnes místní úřady. Ty zároveň varují před možným zvýšením počtu příjmů v nemocnicích, i když zatím je situace poměrně příznivá, uvedla agentura AFP. V zemi, která má zhruba 17,4 milionu obyvatel, za uplynulý den přibylo 9213 případů koronavirové nákazy.

Vysoká nakažlivost varianty omikron povede v příštích dnech k dalším případům nákazy, varoval institut národního zdraví. "Způsobí také zvýšení počtu příjmů v nemocnicích," dodal ústav.

Nizozemsko před deseti dny ohlásilo restrikce po dobu zimních svátků ve snaze přibrzdit šíření omikronu. Až do 14. ledna budou zavřené obchody prodávající jiné než nezbytné zboží, dále restaurace, bary, kina a muzea. Toto rozhodnutí má zdravotního ústavu zjevně pozitivní účinky. Počet hospitalizovaných s covidem-19 klesl z 256 v minulém týdnu na 191 pacientů tento týden.

"Skutečný dopad opatření očekáváme na začátku ledna," uvedl úřad.

Více než 20 procent dospělé populace v Nizozemsku mezitím dostalo posilující třetí dávku vakcíny proti covidu-19.

Počty nakažených v Řecku jsou rekordní

Řecko zažívá strmý vzestup počtu lidí nakažených koronavirem a ministr zdravotnictví Thanos Plevris varoval, že čísla nejspíš dál výrazně porostou. V pondělí úřady informovaly, že za 24 hodin přibylo více než 9000 případů infekce, nejvíce od začátku pandemie. Dnes bude podle Plevrise bilance ještě mnohem vyšší, a to kolem 15.000 nakažených. Vláda proto zvažuje, že nová opatření, která měla začít platit až po Novém roce, by mohla vstoupit v platnost dříve, napsal list Kathimerini.

V Řecku, které má přes deset milionů obyvatel, se nyní s nákazou koronavirem potýká zhruba 100.000 lidí, nejvíce jich je v oblasti Atén. Právě tam už nejspíš převážila varianta omikron, podle dat řeckého listu Proto Thema tam nákaza omikronem tvoří až 70 procent nových případů.

V pondělí řecká vláda oznámila, že od 3. ledna začnou platit nová opatření. V obchodech a dopravě má být povinné používání respirátorů třídy FFP2, má se zkrátit otevírací doba restaurací nebo kapacita stadionů, až polovina zaměstnanců má pracovat z domova. Vysoká čísla nakažených ale mohou vládu přimět, aby si s novými restrikcemi pospíšila.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Velká Británie Řecko Itálie Nizozemí

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.