Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Experti OSN vyzvali státy k repatriaci žen a dětí ze Sýrie

Sýrie, ilustrační foto
Sýrie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Odborníci OSN na lidská práva dnes vyzvali 57 států, aby repatriovaly své občany, převážně ženy a děti s vazbami na bojovníky teroristické organizace Islámský stát (IS), zadržované v táborech na severovýchodě Sýrie. Experti uvedli, že jde o bezmála 10.000 lidí, kteří přežívají v nelidských podmínkách bez šance na spravedlivý proces. Informovala o tom agentura Reuters.

Mezinárodní právo státům ukládá povinnost své občany repatriovat a následně jim zaručit spravedlivý proces ve vlasti, pokud budou u dospělých osob existovat důkazy svědčící o tom, že se dopustily válečných zločinů či jiných trestných činů, upozornili experti.

V syrskými Kurdy spravovaných táborech Al-Húl a Rúdž žije okolo 64.600 lidí. Zhruba 9460 z nich jsou cizinky a jejich dětí. Většinu obyvatel táborů tvoří syrští a iráčtí občané.

"Jde o mimořádně naléhavou záležitost," uvedla zpravodajka OSN pro ochranu práv v boji proti terorismu Fionnuala Ní Aoláinová poté, co experti OSN vydali společné prohlášení. Soupis 57 států, mezi nimiž jsou Británie, Čína, Francie, Rusko a Spojené státy, označila za ostudný. Zároveň odsoudila nárůst počtů odebraných občanství s tím, že je nelegální ponechat někoho bez státní příslušnosti.

"Tyto ženy a dětí žijí v něčem, co se dá popsat jen jako otřesné a nelidské podmínky," uvedla. Dodala, že podmínky v táborech mohou dosáhnout hranice toho, co mezinárodní právo pokládá za "mučení a nelidské a ponižující zacházení".

Některé ze zadržovaných žen byly podle Aoláinové na internetu zmanipulovány k tomu, aby se staly nevěstami bojovníků IS, zatímco děti neměly na výběr.

Minulý měsíc OSN informovala, že v táboře Al-Húl bylo v první polovině ledna zavražděno 12 syrských a iráckých občanů. V táboře žijí vnitřně vysídlené osoby a rodiny bojovníků IS.

Zpravodajka OSN nyní uvedla, že část ze svých občanů již repatriovaly Kanada, Finsko a Kazachstán, což zároveň uvítala. Zadržování cizinců v táborech přitom označila za "nelegální" a přirovnala jej k mnohaletému věznění lidí podezřelých z terorismu na americké základně Guantánamo.

Témata:  OSN (Organizace spojených národů) Sýrie

Související

Aktuálně se děje

8:15

První slova Felixe Slováčka po smrti Aničky (†29). Rozloučil se uprostřed noci

Česko zasáhla v závěru uplynulého víkendu jedna velmi smutná zpráva. Ve věku 29 let zemřela po statečném boji s rakovinou Anička Slováčková. Nejbližší s ní byli do poslední chvíle a jeden z nich, konkrétně tatínek Felix Slováček, se v průběhu noci s milovanou dcerou dojemně rozloučil. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy