Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Finsko a Švédsko oznámily, že do NATO chtějí vstoupit společně

NATO
NATO
Foto: NATO

Finsko a Švédsko jsou odhodlány vstoupit do Severoatlantické aliance současně. Šéfové vlád obou severských zemí to dnes podle agentury Reuters uvedli po jednání v Helsinkách. Švédsko a Finsko požádaly o členství v NATO v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Narazily ale na odpor Turecka, které je viní z podpory kurdských skupin, jež Ankara pokládá za teroristické. Severským zemím chybí také maďarský souhlas.

"Je pro nás samozřejmě velmi důležité, aby Finsko a Švédsko vstoupily do NATO ruku v ruce," řekla finská premiérka Sanna Marinová s tím, že o obavách Turecka nedávno v Praze jednala s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

"(Erdogan) prohlásil (...), že není tolik sporných záležitostí, pokud jde o Finsko, (ale) nějaké záležitosti, pokud jde o Švédsko," dodala po setkání se švédským premiérem Ulfem Kristerssonem, který se funkce ujal minulý týden.

Kristersson řekl, že nemá obavy, že by Švédsko v přístupovém procesu zůstalo pozadu za Finskem. Uvedl také, že se v blízké budoucnosti setká s Erdoganem v Ankaře.

Témata:  Finsko Švédsko NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.