Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Finsko a Švédsko oznámily, že do NATO chtějí vstoupit společně

NATO
NATO
Foto: NATO

Finsko a Švédsko jsou odhodlány vstoupit do Severoatlantické aliance současně. Šéfové vlád obou severských zemí to dnes podle agentury Reuters uvedli po jednání v Helsinkách. Švédsko a Finsko požádaly o členství v NATO v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Narazily ale na odpor Turecka, které je viní z podpory kurdských skupin, jež Ankara pokládá za teroristické. Severským zemím chybí také maďarský souhlas.

"Je pro nás samozřejmě velmi důležité, aby Finsko a Švédsko vstoupily do NATO ruku v ruce," řekla finská premiérka Sanna Marinová s tím, že o obavách Turecka nedávno v Praze jednala s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

"(Erdogan) prohlásil (...), že není tolik sporných záležitostí, pokud jde o Finsko, (ale) nějaké záležitosti, pokud jde o Švédsko," dodala po setkání se švédským premiérem Ulfem Kristerssonem, který se funkce ujal minulý týden.

Kristersson řekl, že nemá obavy, že by Švédsko v přístupovém procesu zůstalo pozadu za Finskem. Uvedl také, že se v blízké budoucnosti setká s Erdoganem v Ankaře.

Témata:  Finsko Švédsko NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.