reklama

Podle ministra obrany Jaroslava Nadě slovenská armáda vyčlenila do 1500 vojáků na pomoc policii pro případ náporu uprchlíků na této hranici.

Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec doplnil, že Bratislava je v souvislosti s případnou migrační vlnou připravena ke stávajícím hraničním přechodům otevřít na hranici s Ukrajinou i další registrační místa. Řekl, že situace na hranicích s východním sousedem Slovenska je nyní normální.

Slovenská média dříve informovala, že na ukrajinské straně hranice u Užhorodu se vytvořila dlouhá kolona čekajících vozidel.

"Lze téměř s jistotou předpokládat, že ruská agrese vyžene ze země mnohé Ukrajinky a Ukrajince. Ti, kteří prchají před válkou, si podle mezinárodních zákonů zaslouží pomoc. Slovenská republika bude zodpovědně plnit principy solidarity a lidskosti," řekl Heger.

Ministerstvo vnitra v prohlášení uvedlo, že vstup na Slovensko z Ukrajiny bude po individuálním posouzení povolen i osobám, které nebudou mít u sebe platný cestovní doklad.

Vrcholní politici Slovenska už dříve během dne nynější útok ruské armády na Ukrajinu odsoudili.

Samospráva nabídla ubytovací kapacity pro uprchlíky z Ukrajiny

Samospráva na Slovensku nabídla ubytovací kapacity pro případ uprchlické vlny z Ukrajiny, na kterou zaútočila ruská armáda. Zástupci dvou slovenských krajů, jež sousedí s Ukrajinou, ohlásili, že mají k dispozici několik tisíc lůžek. Pomoc slíbily také univerzity. Slovenská policie dnes uvedla, že provoz na hraničních přechodech s Ukrajinou se neliší od běžné situace ke konci týdne. Média naopak informovala o dlouhých kolonách vozidel na ukrajinské straně společné hranice.

"Připravujeme tělocvičny na středních školách, středoškolské internáty, školu v přírodě a turistické ubytovny, kterými disponujeme a které mohou sloužit k nouzovému přijetí obyvatel Ukrajiny. Celkově můžeme poskytnout téměř 2000 lůžek," oznámil předseda Košického kraje Rastislav Trnka. Dodal, že jeho úřad pracuje na výběru pozemků u hranic s Ukrajinou, kde by mohla vzniknout stanová městečka.

Předseda Prešovského kraje Milan Majerský zase řekl, že už nyní má kraj připravených 2600 lůžek. "Chceme být solidární s Ukrajinou a jsme připraveni kdykoliv pomoci," řekl. Dodal, že úřad má zkušenosti s ubytováváním lidí z období začátku epidemie covidu-19, kdy slovenské úřady nařídily státní karanténu obyvatelům po jejich návratu z ciziny.

Slovenské ministerstvo vnitra i policie oznámily, že vstup na Slovensko z Ukrajiny bude po individuálním posouzení povolen i osobám, které nebudou mít u sebe platný cestovní doklad. Ukrajinci při cestách na Slovensko nepotřebují víza.

Podle listu Korzár mnoho Ukrajinců opouští vlast přes hraniční přechod Veľké Slemence/ Mali Selmenci, který je určen pro pěší. Svá vozidla nechali na ukrajinské straně společné hranice se Slovenskem.

Slovenské ministerstvo sociálních věcí uvedlo, že na východě země aktivovalo opatření v zájmu zajištění péče o nezletilé, kteří by přišli na Slovensko bez doprovodu.

Podle dřívějšího rozhodnutí úřadu hlavního hygienika Slovenska po vstupu do země nemusejí do karantény v souvislosti s koronavirovou nákazou ani lidé z Ukrajiny, pokud byli ohroženi kvůli ozbrojenému konfliktu. Jde o jednu z výjimek z nařízení o domácí izolaci, kterou Slovensko vyžaduje od cestujících, kteří nebyli očkovaní proti covidu-19 nebo kteří toto onemocnění neprodělali.

Slovensko kvůli epidemii covidu-19 dříve také zmírnilo podmínky pobytu v zemi pro cizince ze států mimo EU. Státní příslušníci takzvaných třetích zemí, kteří legálně vstoupí na Slovensko, se podle příslušného zákona mohou zdržovat v zemi, aniž v ní měli povolen pobyt. Toto oprávnění skončí až měsíc po odvolání krizové situace v souvislosti s covidem-19; na Slovensku sice v úterý skončil nouzový stav, v zemi ale kvůli koronavirové nákaze platí mimořádná situace.