Ukrajina je klíčovým zemědělským exportérem a její neschopnost kvůli ruské invazi dodávat důležité dodávky obilí způsobila prudký nárůst cen potravin, čímž se umocnily obavy z celosvětové potravinové krize, poznamenala agentura Reuters.

Ředitel odboru mezinárodních vztahů ruského ministerstva zahraničí Pjotr Iljičev dnes Interfaxu řekl, že Moskva a Ankara udržují pravidelný dialog o problému vývozu ukrajinského obilí skrze přístavy, přičemž další kolo konzultací se odehraje ve středu 13. července v Istanbulu. "Očekává se také účast ukrajinských zástupců a pozorovatelů z OSN," sdělil. Představitelé Ukrajiny se zatím nevyjádřili.

Kyjev viní Rusko z blokování lodí v Černém moři, přičemž kvůli tomu podle prezidenta Volodymyra Zelenského na Ukrajině uvázlo přes 20 milionů tun obilí. Moskva blokování plavidel s obilím popírá a tvrdí, že na vině je Ukrajina, která zaminovala vody kolem svých přístavů. Ukrajina mimo to tvrdí, že Rusko krade obilí z jejích skladů v okupovaných oblastech a vyváží je buď samotného Ruska nebo do jiných zemí, napsala už dříve agentura Reuters.

Zelenskyj nedávno uvedl, že Kyjev jedná s Tureckem a OSN ohledně zajištění záruk pro vývoz obilí z ukrajinských přístavů. Ankara se podle nedávného vyjádření prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana nadále snaží prosadit plán OSN ohledně bezpečného vývozu obilí z Ukrajiny na světový trh. Iljičev dnes uvedl, že ruská strana opakovaně potvrzovala, že je připravena podpořit zajištění plavby zahraničních obchodních plavidel pro vývoz ukrajinského obilí.

reklama