Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Interfax: Ukrajina a OSN se připojí k jednání Ruska a Turecka o vývozu obilí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Zástupci Ukrajiny a OSN se ve středu v Istanbulu zřejmě připojí ke konzultacím mezi Ruskem a Tureckem ohledně exportu obilí z Ukrajiny. S odvoláním na ruské ministerstvo zahraničí o tom dnes informovala agentura Interfax. V důsledku ruské invaze v sousední zemi jsou v ukrajinských přístavech zablokovány miliony tun obilí určených k vývozu.

Ukrajina je klíčovým zemědělským exportérem a její neschopnost kvůli ruské invazi dodávat důležité dodávky obilí způsobila prudký nárůst cen potravin, čímž se umocnily obavy z celosvětové potravinové krize, poznamenala agentura Reuters.

Ředitel odboru mezinárodních vztahů ruského ministerstva zahraničí Pjotr Iljičev dnes Interfaxu řekl, že Moskva a Ankara udržují pravidelný dialog o problému vývozu ukrajinského obilí skrze přístavy, přičemž další kolo konzultací se odehraje ve středu 13. července v Istanbulu. "Očekává se také účast ukrajinských zástupců a pozorovatelů z OSN," sdělil. Představitelé Ukrajiny se zatím nevyjádřili.

Kyjev viní Rusko z blokování lodí v Černém moři, přičemž kvůli tomu podle prezidenta Volodymyra Zelenského na Ukrajině uvázlo přes 20 milionů tun obilí. Moskva blokování plavidel s obilím popírá a tvrdí, že na vině je Ukrajina, která zaminovala vody kolem svých přístavů. Ukrajina mimo to tvrdí, že Rusko krade obilí z jejích skladů v okupovaných oblastech a vyváží je buď samotného Ruska nebo do jiných zemí, napsala už dříve agentura Reuters.

Zelenskyj nedávno uvedl, že Kyjev jedná s Tureckem a OSN ohledně zajištění záruk pro vývoz obilí z ukrajinských přístavů. Ankara se podle nedávného vyjádření prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana nadále snaží prosadit plán OSN ohledně bezpečného vývozu obilí z Ukrajiny na světový trh. Iljičev dnes uvedl, že ruská strana opakovaně potvrzovala, že je připravena podpořit zajištění plavby zahraničních obchodních plavidel pro vývoz ukrajinského obilí.

Témata:  obiloviny Ukrajina OSN (Organizace spojených národů) Rusko Turecko

Související

Aktuálně se děje

1. července 2025 9:29

Češi a prezident? Zase padlo to jméno ze šoubyznysu. Dotyčný má ale jasno

Petr Pavel sice kroutí teprve třetí z pěti roků prvního funkčního období na Pražském hradě, ale agentury neustále zjišťují, koho dalšího si lidé umí představit jako prezidenta republiky. Opět padlo i jedno jméno ze šoubyznysu, které již v této souvislosti není nijak překvapivé. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy