Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak budeme letos nakupovat dárky? Nad Vánocemi visí kvůli epidemii velký otazník

Vánoční dárky
Vánoční dárky
Foto: DataLife

Přímo v obchodech neplánovaně vzniká 20 až 25 procent nákupů dárků. Prosinec je z hlediska tržeb nejdůležitějším měsícem, listopad je druhý nejsilnější. Na dnešní virtuální tiskové konferenci to řekli prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza a ředitel výzkumné společnosti Nielsen Karel Týra. Zatím není podle nich jasné, jak budou letošní Vánoce vypadat.

Spontánní inspirace při procházení například nákupními centry je podle Prouzy pro předvánoční prodej důležitá. Přestože doufá, že letos obchodní domy budou před Vánocemi v nějakém režimu otevřené, s klasickými rodinnými "procházkami" po nákupních centrech se počítat nedá. Kromě ekonomické nejistoty, nejasností kolem toho, co bude otevřeno, je toto třetí negativní efekt, řekl Prouza.

Pokud zůstane většina současných restrikcí v platnosti a lidé budou pracovat dále z domova, dá se podle Týry předpokládat úbytek zákazníků v obchodech ve velkých městech, obzvlášť v centrech a blízkosti administrativních budov.

"Prosinec je pro drtivou většinu obchodníků klíčovým měsícem v roce," uvedl Týra. Tržby v potravinách jsou o 20 procent nad celkovým průměrem, u drogerií je nárůst téměř 40 procent. Předvánoční a vánoční sezona je podle Týry důležitá i pro mnoho výrobců. Prodeje mraženého těsta jsou koncem roku až osmkrát vyšší než ve zbytku roku, u vůní je to čtyřnásobek, prodeje šumivého vína a likérů jsou vyšší téměř třikrát.

Nákupní zvyklosti lidí se podle předsedy českého výboru Asociace nákupních center v dlouhodobém horizontu nemění. Ukázalo se to podle něj už po první vlně pandemie. "Doufáme, že vláda uvolní restrikce vůči obchodním centrům do konce listopadu tak, aby maloobchodníci nepřišli o nejdůležitější období z pohledu tržeb, což jsou Vánoce. Obchodní centra prokazatelně nejsou zdrojem šíření nákazy a není možné je penalizovat na úkor jiných segmentů ekonomiky, například průmyslu," uvedl.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na začátku listopadu uvedl, že vláda nechce "pohřbít" předvánoční trh. Prodejny by podle něj v určitém režimu mohly fungovat. Stav se má řešit v polovině měsíce. Pracuje se podle něj na různých scénářích uvolňování. První návrh modelu uvolňování a zpřísňování restrikcí v závislosti na vývoji epidemie představil minulý týden ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), v pondělí pak uvedl, že se na něm stále pracuje.

Témata:  obchody Tomáš Prouza ekonomika nákupy Vánoce

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 15:17

Od pondělí bude na Ukrajině platit příměří, prohlásil Trump po jednání koalice ochotných. Jinak Rusko uvidí

Evropská diplomatická ofenziva vyvrcholila 10. května v ukrajinské metropoli Kyjevě, kam přijeli čelní představitelé čtyř klíčových evropských zemí – Francie, Německa, Velké Británie a Polska – na podporu Ukrajiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj je přivítal osobně, aby společně jednali o novém návrhu na 30denní bezpodmínečné příměří s Ruskem. Do jednání se zapojil i americký prezident Donald Trump během společného telefonátu s evropskými lídry.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.