reklama

Navalnyj byl minulý týden hospitalizován nejprve v sibiřském Omsku poté, co se mu udělalo nevolno na palubě letounu letícího z Tomsku. Opoziční vůdce je už několik dní v kómatu; do Berlína byl letecky přepraven v noci na sobotu.

Německá kancléřka Angela Merkelová v pondělí vyzvala Rusko, aby podezření na otrávení Navalného vyšetřilo a pohnalo pachatele k odpovědnosti. Němečtí lékaři předtím uvedli, že objevili známky toxické látky v Navalného organismu.

Mluvčí Kremlu Peskov však dnes řekl, že německá klinika látku průkazně neidentifikovala, a dodal, že není jasné, proč němečtí lékaři "spěchali" s použitím slov o otravě.

"K vyšetřování musí být důvod. V tuto chvíli vše, co vy a já víme, je to, že pacient je v kómatu," řekl Peskov. Mluvčí ujistil, že pokud bude otrava definitivně určena jako příčina Navalného indispozice, bude zahájeno vyšetřování. "Pokud bude látka identifikována a pokud bude určeno, že šlo o otravu, pak to samozřejmě bude důvod k vyšetřování," řekl dnes Peskov novinářům.

Němečtí lékaři v pondělí oznámili, že v těle předáka ruské opozice byly laboratorními testy zjištěny stopy po otravě, konkrétní látka, která ji způsobila, zatím ale není známa. Nálezy však nasvědčují na intoxikaci látkou brzdící účinek cholinesterázy, což je enzym, který je klíčový při přenosu nervových impulzů v organismu. Mezi inhibitory cholinesterázy patří sarin a jiné nervové látky.

Kreml uvedl, že Rusko bude vděčné, pokud němečtí lékaři dokážou určit příčinu Navalného nemoci. Peskov rovněž odmítl jakákoli tvrzení o tom, že na zdravotním stavu Navalného má podíl nebo za něj nese odpovědnost ruský prezident Vladimir Putin. Taková tvrzení mluvčí označil za "prázdná slova", která Kreml nebude brát vážně.

Mluvčí Navalného Kiry Jarmyšová dnes podle agentury AP řekla, že reakci Kremlu očekávala. "Bylo zjevné, že zločin nebude řádně vyšetřen a pachatel nalezen. Ale my všichni přesně víme, kdo to byl," řekla Jarmyšová.

Také experti však upozornili, že je příliš brzy na to vyvozovat závěry o tom, jak toxická látka pronikla to Navalného těla. Zároveň však poukazují na to, že paralytická látka novičok, kterým byl v roce 2018 v Británii otráven bývalý ruský tajný agent Sergej Skripal a jeho dcera, byl také inhibitorem cholinesterázy.

"Jedovaté inhibitory cholinesterázy mohou být podávány mnoha způsoby, mohou být transportovány mnoha způsoby a jsou velmi účinné," řekl podle AP toxikolog Richard Parsons z londýnské univerzity King's College. "Proto jsou oblíbenou metodou trávení lidí," dodal Parsons. Americký expert Thomas Hartung je pak přesvědčen, že látka bude brzy rozpoznána, protože tento typ látky se dá odhalit i dny a týdny po otravě.

O tom, že Navalnyj byl otráven, je patrně přesvědčena například i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

"Rozhodně odsuzuji otávení Navalného. Takové činy musí být naprosto nepřijatelné v jakékoli společnosti, která respektuje základní důstojnost lidských bytostí. Přeji Alexejovi sílu, aby se brzy cítil lépe," napsala dnes Čaputová v angličtině na twitteru.

reklama