Biden Moskvě vyčetl, že jako cenu za ukončení konfliktu požaduje ukrajinskou kapitulaci, ukrajinská území a dokonce životy ukrajinských dětí. Svět podle něj musí zůstat jednotný v obraně Ukrajiny.

Biden také varoval, že žádný národ nebude v bezpečí, pokud "necháme Ukrajinu rozřezat". Rusko podle něj věří, že se svět unaví a dovolí mu brutálně a bez následků ničit Ukrajinu.

Tato řeč byla hlavním bodem jeho třídenní návštěvy New Yorku, kde se mimo jiné setkal s hlavami pěti středoasijských zemí a vedoucími představiteli Izraele a Brazílie.

Americký prezident následně vyzval světové vůdce, aby nesnižovali podporu Ukrajině. Podle něj Rusko počítá s tím, že země budou unavené z dlouhodobého konfliktu v Kyjevě. Dodal, že samotné Rusko stojí v cestě rezoluci o míru.

"Pokud opustíme základní principy Spojených států, abychom uklidnili agresora, může mít kterýkoli členský stát v tomto orgánu jistotu, že je v bezpečí?" zeptal se v projevu.

Bidenova slova sklidila na Valném shromáždění OSN potlesk. Zdůraznil také, že Spojené státy a jejich spojenci budou stát pevně za Ukrajinou v jejím boji za svobodu. Zároveň apeloval na Rusko, aby okamžitě ukončilo konflikt.

Biden čelí kritice některých republikánů, kteří prosazují omezení americké pomoci Ukrajině, zejména v kontextu nadcházejících prezidentských voleb. Americký Kongres v současné době projednává poskytnutí další vojenské a humanitární pomoci Ukrajině ve výši až 21 miliard dolarů.