Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kiska přitáhne na Slovensko tisíce uprchlíků? Ficova strana děsí voliče videem

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Na Slovensku loni požádalo o azyl více lidí než v předchozím roce, celkový počet žadatelů ale zůstal na nízké úrovni. Vyplývá to z údajů slovenského ministerstva vnitra. Téma migrace zasáhlo i do kampaně před únorovými parlamentními volbami. Žádost o udělení azylu na pětimilionovém Slovensku loni podalo 232 lidí. To sice představuje meziročně nárůst o téměř třetinu, zároveň je to jeden z nejnižších počtů od vzniku státu v roce 1993.

Slovenské úřady loni udělily azyl jen devíti žadatelům. V roce 2018 vyhověly pouze pěti žádostem, což byl nejnižší počet v novodobé historii země.

Slovensko nečelilo náporu uprchlíků ani během vrcholící migrační krize v EU v roce 2015. Téma migrace zasáhlo i do současné předvolební kampaně.

Například nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) dříve parodovala exprezidenta a šéfa nové strany Za lidi Andreje Kisku ve videonahrávce, na které hlas podobný Kiskovi tvrdí, že Slovensko pod jeho působením ve funkci premiéra přijme tisíce migrantů.

Kiska ještě jako hlava státu před pěti lety uváděl, že přijetí několika stovek nebo i tisícovky lidí, kteří prchají před válkou a násilím, by bylo v silách Slovenska. Současně kritizoval tehdejší Ficovu vládu za její přístup k řešení migrační krize v EU.

Slovensko dlouhodobě vystupovalo například proti přerozdělování uprchlíků na základě povinných kvót mezi členské země evropské osmadvacítky. Tento postoj Bratislava nezměnila ani poté, co unijní soud zamítl slovenskou žalobu proti rozhodnutí většiny členských zemí unie o zavedení systému kvót.

Témata:  uprchlíci Slovensko Andrej Kiska volby na Slovensku Smer SD

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.