reklama

Slovenské úřady loni udělily azyl jen devíti žadatelům. V roce 2018 vyhověly pouze pěti žádostem, což byl nejnižší počet v novodobé historii země.

Slovensko nečelilo náporu uprchlíků ani během vrcholící migrační krize v EU v roce 2015. Téma migrace zasáhlo i do současné předvolební kampaně.

Například nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) dříve parodovala exprezidenta a šéfa nové strany Za lidi Andreje Kisku ve videonahrávce, na které hlas podobný Kiskovi tvrdí, že Slovensko pod jeho působením ve funkci premiéra přijme tisíce migrantů.

zdroj: YouTube

Kiska ještě jako hlava státu před pěti lety uváděl, že přijetí několika stovek nebo i tisícovky lidí, kteří prchají před válkou a násilím, by bylo v silách Slovenska. Současně kritizoval tehdejší Ficovu vládu za její přístup k řešení migrační krize v EU.

Slovensko dlouhodobě vystupovalo například proti přerozdělování uprchlíků na základě povinných kvót mezi členské země evropské osmadvacítky. Tento postoj Bratislava nezměnila ani poté, co unijní soud zamítl slovenskou žalobu proti rozhodnutí většiny členských zemí unie o zavedení systému kvót.

reklama