Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

KLDR by se podle Guterrese z OSN měla vrátit k rozhovorům o jaderném odzbrojení

Severokorejské rakety, ilustrační fotografie.
Severokorejské rakety, ilustrační fotografie.
Foto: Daily Telegraph

Generální tajemník OSN António Guterres dnes odsoudil Severní Koreu za nedávné odpálení balistických raket, uvedla agentura Reuters s odvoláním na jeho mluvčího. Guterres také vyzval Pchjongjang, aby "okamžitě upustil od dalších provokativních akcí" a rychle podnikl kroky k obnovení rozhovorů zaměřených na jaderné odzbrojení Korejského poloostrova.

Guterres rovněž "žádá všechny zúčastněné strany, aby se spojily a podpořily prostředí, které je příznivé pro dialog", uvedl mluvčí OSN Stéphane Dujarric.

Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby dnes zdůraznil, že Spojené státy jsou "hluboce znepokojeny pokračujícími severokorejskými provokacemi". Zopakoval nabídku na setkání s vůdcem KLDR Kim Čong-unem. USA podle něj chtějí řešit problémy s Pchjongjangem diplomatickou cestou, ten o to ale nejeví zájem.

Spojené státy ve čtvrtek požádaly o veřejné zasedání Rady bezpečnosti OSN kvůli bezprecedentnímu počtu raket odpálených severokorejskou armádou v jediném dni, včetně neúspěšné mezikontinentální balistické rakety, která podle jihokorejských zdrojů selhala při oddělování hlavice.

Severní Korea ve čtvrtek i ve středu odpálila množství střel včetně balistických. Japonsko kvůli odpalům ve třech prefekturách vyhlásilo poplach.

Témata:  António Guterres OSN (Organizace spojených národů) Severní Korea jaderné zbraně

Související

Aktuálně se děje

11. července 2025 8:26

Poslední z velkých hvězd je ve Varech. Skarsgård bude v Česku i o víkendu

Do Karlových Varů již ve čtvrtek dorazila poslední z velkých festivalových hvězd, která okoření závěr letošního 59. ročníku filmové přehlídky. Dnes a zítra se mohou přítomní fanoušci kinematografie setkat se Stellanem Skarsgårdem.

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy