Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

KLDR opět vystřelila rakety, dosáhly až třicetikilometrové výšky

Donald Trump a Kim Čong-un
Donald Trump a Kim Čong-un
Foto: Reprofoto YouTube

Severní Korea dnes vypálila ze svého východního pobřeží do Japonského moře další dvě rakety krátkého doletu. Informoval o tom generální štáb jihokorejské armády, která předtím hovořila o dvou neidentifikovaných projektilech.

Japonská vláda oznámila, že nemá informace, že by některá raketa dopadla do japonské hospodářské zóny, a ujistila, že střely nepředstavovaly bezprostřední bezpečnostní hrozbu.

"Armáda sleduje situaci pro případ, že by následovaly další odpaly," uvedl jihokorejský generální štáb. Později upřesnil, že střely odpálené krátce po osmé hodině ranní místního času (krátce po 01:00 SELČ) uletěly asi 230 kilometrů a dosáhly až třicetikilometrové výšky, než dopadly do vod mezi Korejským poloostrovem a Japonskem.

"Učiníme maximum pro zajištění bezpečnosti lidí těsnou spoluprací mimo jiné se Spojenými státy," řekl po testech novinářům japonský premiér Šinzó Abe.

Podle agentury Reuters dnes mimořádně zasedla jihokorejská rada národní bezpečnosti. Vyzvala Severní Koreu, aby přestala podnikat kroky, které by mohly vystupňovat vojenské napětí na Korejském poloostrově. Odpálení raket je pravděpodobně dalším varováním vůči společným jihokorejsko-americkým vojenským cvičením, která začala minulý týden.

#NorthKorea hits back at #US #missile plan pic.twitter.com/wYVX2M0LhN

— Press TV (@PressTV) August 15, 2019

KLDR nejnovější odpaly bezprostředně nekomentovala, ale její Výbor pro mírové znovusjednocení předtím vydal prohlášení ostře kritizující čtvrteční výzvu jihokorejského prezidenta Mun Če-ina k mezikorejské spolupráci a dialogu. Mluvčí výboru v prohlášení podle severokorejské tiskové agentury KCNA uvedl, že Pchjongjang "se už nemá s jihokorejskými úřady o čem bavit", a poukázal na pokračující vojenská cvičení "namířená proti KLDR". Jihokorejského prezidenta mluvčí nepřímo označil za "komika, který pouze čte to, co mu napsali jeho podřízení".

Pchjongjang už dříve prohlásil, že bude hovořit pouze s Washingtonem a nikoli se Soulem a že mezikorejský dialog nebude obnoven, dokud se Jižní Korea věrohodně neomluví za nepřátelské vojenské manévry s USA.

Jde v pořadí o šestý raketový test Pchjongjangu za poslední tři týdny, poznamenala ruská tisková agentura TASS a dodala, že naposledy, což bylo 10. srpna, KLDR podle jihokorejských a japonských vojáků vypálila dvě rakety o doletu přibližně 450 kilometrů. Japonské ministerstvo obrany varovalo, že severokorejské raketové testy nejspíš budou pokračovat po celou dobu nynějšího vojenského cvičení Spojených států a Jižní Koreje, jehož závěr je plánován na konec tohoto měsíce.

Pchjongjang během svých raketových testů v poslední době vyjadřoval frustraci z patové situace ohledně vyjednávání o jaderných zbraních se Spojenými státy a z pokračujících americko-jihokorejských manévrů, které KLDR vnímá jako přípravu invaze, poznamenala agentura AP. Dodala, že podle expertů prezident Donald Trump tím, že severokorejské raketové zkoušky zlehčuje, dává Pchjongjangu prostor k dalšímu testování a k hledání pák pro možné obnovení jednání, které by mohlo následovat po manévrech.

Témata:  severokorejské zbraně Severní Korea Donald Trump Kim Čong-un Jižní Korea Japonsko Šinzó Abe Mun Če-in

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.