Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Litevský parlament zakázal dovoz plynu z Ruska

Vilnius, Litva
Vilnius, Litva
Foto: Pixabay

Litevský parlament dnes zakázal dovoz plynu z Ruska. Schválené změny zákona o zemním plynu do budoucna neumožní dodavatelům ze zemí považovaných za hrozbu pro národní bezpečnost přístup do litevské plynovodní soustavy, informovala agentura DPA.

Firmy z rizikových zemí nebudou moci používat ani terminál na zkapalněný zemní plyn v Klajpedě. Výjimka z dovozového embarga bude platit pouze pro dodavatele, kteří přepravují plyn přes Litvu do ruské kaliningradské exklávy.

Pobaltská země, která je členem Evropské unie a NATO, dovoz energetických surovin z Ruska před měsícem zcela zastavila. Podle ministra energetiky Dainiuse Kreivyse je cílem dnešní legislativní změny také to, aby měl zákaz dovozu oporu v zákoně. "Potřebujeme tento zákon, abychom ho (embargo) zachovali natrvalo," uvedl ministr.

Litevský parlament v březnu vyzval vládu, aby v souvislosti s válkou na Ukrajině co nejdříve zastavila dovoz a spotřebu ruských energetických surovin. Litva podle údajů parlamentu ročně nakupovala z Ruska ropu, plyn a elektřinu za více než tři miliardy eur (74,2 miliardy korun).

Témata:  Litva plyn Rusko

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.