Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Londýn se chystá na oslavy brexitu. Dali o sobě vědět ale i zastánci EU

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Shromáždění u sídla britského parlamentu v Londýně, speciální projev premiéra Borise Johnsona i tematická výzdoba v centru britské metropole. To vše bude v pátek večer provázet okamžik britského odchodu z Evropské unie.

Na "oslavu brexitu" na Parliament Square svolává lidi spolek Leave Means Leave (Odchod znamená odchod), přičemž slibuje tisíce už potvrzených účastníků.

? 31 January? Parliament Square, London⏰ 9.30pm? Attendance is FREE?? Grab your Union Flag and come celebrate BrexitLet us know you’re coming ? https://t.co/Rfvx0T31YK #BrexitCelebration pic.twitter.com/A0jtqPdyjZ

— Leave Means Leave (@LeaveMnsLeave) January 27, 2020

"Popadněte svou státní vlajku a přijďte oslavit brexit," hlásí na twitteru iniciativa vedená mimo jiné dlouholetým europoslancem Nigelem Faragem. Manifestace u areálu parlamentu ve Westminsteru má začít po 21:00 místního času (22:00 SEČ) a končit zhruba o dvě hodiny později těsně po okamžiku, kterým po 47 letech skončí členství Británie v EU.

Britský premiér Johnson při této příležitosti promluví k obyvatelům země v mimořádném večerním projevu, jehož přesný čas zatím nebyl ohlášen. Johnson bude kromě toho v pátek předsedat výjezdnímu zasedání své vlády na severu Anglie, na kterém mají členové kabinetu probírat tvorbu "příležitostí a prosperity".

Vláda podle BBC uvádí, že jejím cílem je využít páteční "významný moment v naší historii" v zájmu "hojení" a opětovného sjednocení společnosti. Vládní budovy v londýnské čtvrti Whitehall budou v pátek večer nasvíceny v kombinaci červené, bílé a modré barvy, což má "symbolizovat sílu a jednotu" čtyř částí Spojeného království. Kromě toho budou Parliament Square, jakož i třídu vedoucí od Buckinghamského paláce na Trafalgarské náměstí, lemovat britské vlajky.

Po prvotních pozitivních vyjádřeních se naopak vláda distancovala od snahy rozeznít v okamžiku brexitu ikonický londýnský zvon Big Ben. Iniciativa rozpoutala velmi živou debatu a mnozí Britové tento plán podpořili darováním peněz, záměr stoupenců brexitu se ale nakonec neuskuteční. Důvodem je mimo jiné to, že věž Westminsterského paláce, v níž se Big Ben nachází, aktuálně prochází rekonstrukcí. Místo slavnostního zvonění doprovodí odchod z EU odpočet promítaný na sídlo britských premiérů v Downing Street.

Už o víkendu britský ministr financí Sajid Javid odhalil brexitovou památeční minci, jejíž vypuštění do oběhu se loni stejně jako celý brexit opakovaně odkládalo. Mince má hodnotu 50 pencí a kromě data brexitu je na ní vyražen nápis "Mír, prosperita a přátelství se všemi národy". BBC uvádí, že v pátek by se mělo na veřejnost dostat kolem tří milionů kusů, dalších sedm milionů plánuje vláda uvést do oběhu na konci roku.

Před definitivním dokonáním odchodu z EU se o sobě snaží dát vědět také britští odpůrci tohoto kroku. Končící europoslanec Antony Hook nechal po veřejné sbírce na kraj útesu u jihoanglického Doveru umístit obří transparent se vzkazem "stále EU milujeme".

We ❤ you too! ???? #IamEuropean pic.twitter.com/eWBRrg2wVY

— Guy Verhofstadt (@guyverhofstadt) January 25, 2020

Belgický europoslanec Guy Verhofstadt, který byl hlavním brexitovým koordinátorem Evropského parlamentu, na twitteru odpověděl: "My vás taky!"

Témata:  Brexit Velká Británie Londýn Boris Johnson Nigel Farage

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.