Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Macron kvůli eurovolbám rozpustil parlament a vyhlásil předčasné volby

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Francouzský prezident Emmanuel Macron v reakci na očekávané výsledky voleb do Evropského parlamentu rozpustil Národní shromáždění a vyhlásil předčasné volby. Strana jeho krajně pravicové protivnice Marie Le Penové zřejmě získala až 30 %, téměř dvakrát více než Macronova koalice. 

Hlasování o novém francouzském parlamentu se odehraje ve dvou kolech 30. června a 7. července. „Rozhodl jsem se vám vrátit volbu naší parlamentní budoucnosti prostřednictvím hlasování. Rozpouštím proto Národní shromáždění,“ oznámil Macron.

Jeho rozhodnutí uvítala vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penová. „Jsme připraveni převzít moc, pokud nám Francouzi dají důvěru v nadcházejících národních volbách,“ prohlásila podle serveru France24.

Macron utrpěl velmi tvrdou porážku, jak vyplývá z povolebních průzkumů. Krajně pravicová strana Le Penové zvítězila, a i díky tomu potvrdila pozici favoritky prezidentských voleb v roce 2027. Její strana získala až 32 % hlasů, což oproti roku 2019 znamená nárůst až o 10 %.

Prezidentova koalice získala pouhých 15,2 %, vyplývá z průzkumů. Socialisté budou zhruba o procento za ním. „Vzhledem k návratu války v Evropě a vzestupu krajní pravice budeme stát na svém,“ uvedl předseda francouzských socialistů Raphael Glucksmann.

Témata:  Eurovolby Francie Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

14. června 2024 10:44

Zemřela česká zpěvačka Victoria Vera Blyth alias Victoria Velvet. V Turecku ji zastřelil manžel

V turecké Ankaře zemřela česká zpěvačka Victoria, známá také jako Victoria Vera Blyth. Bylo jí 40 let. Z její vraždy je podezřelý manžel David Thomas Blyth, který poté spáchal sebevraždu. Upozornil na to server Seznam Zprávy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy