Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Merkelová absolvuje bilaterální schůzky na summitu G20 se svým pravděpodobným nástupcem

Angela Merkelová
Angela Merkelová
Foto: Federal Government/Schacht

Německá kancléřka Angela Merkelová hodlá absolvovat bilaterální schůzky během nadcházejícího víkendového summitu vyspělých ekonomik G20 společně se svým pravděpodobným nástupcem Olafem Scholzem.

Agentura Reuters dnes s odvoláním na nejmenovaného činitele německé vlády napsala, že končící kancléřka tím chce partnery ujistit o kontinuitě německých postojů.

Merkelová se chce během summitu v Římě sejít například s americkým prezidentem Joem Bidenem či tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Předpokládá se také schůzka ohledně íránského jaderného programu, jíž se kromě Bidena a Merkelové zúčastní i francouzský prezident Emmanuel Macron a britský premiér Boris Johnson.

V Německu nyní běží na plné obrátky jednání o nové koaliční vládě sociálních demokratů (SPD), Zelených a liberálů (FDP). Očekává se, že vládní program bude hotový do konce listopadu a okolo Mikuláše by pak mohl Spolkový sněm zvolit sociálnědemokratického lídra Scholze kancléřem. Jako ministr financí Scholz Merkelovou během summitů G20 provázel i v předchozích letech. Jeho účast na dvoustranných schůzkách je ale novinkou, napsala agentura AFP.

Témata:  Angela Merkelová Olaf Scholz G20

Související

Aktuálně se děje

16. května 2026 22:40

MS v hokeji: Slovinsko - Česko 3:2. Národní tým nečekaně prohrál

Český hokejový národní tým má na programu v sobotu druhý zápas na světovém šampionátu ve Švýcarsku. Poté, co zvládli v pátek svůj úvodní duel proti Dánům, nad kterými vyhráli bez potíží 4:1, se svěřenci kouče Radima Rulíka nyní střetnou se Slovinskem. I v tomto zápase jsou Češi favority. Oproti duelu s Dány se proti Slovincům v české brance představí Dominik Pavlát a v sestavě se poprvé objeví obránce Jan Mandát. Bude mít stejně jasný průběh duel se Slovinskem, jako ten s Dánskem? Sledujte online reportáž zápasu se startem od 20:20 třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

Zdroj: David Holub

Další zprávy