Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Merkelová se více zapojí do volební kampaně, vystoupí s Laschetem

Angela Merkelová
Angela Merkelová
Foto: g7germany.de

Dosluhující německá kancléřka Angela Merkelová, která po 16 letech v úřadu znovu nekandiduje, se na poslední chvíli více zapojí do volební kampaně, aby podpořila svého možného nástupce v čele vlády Armina Lascheta.

Spolu s Laschetem, který do voleb 26. září vede konzervativní unii CDU/CSU, Merkelová vystoupí mimo jiné na volebních mítincích ve svém volebním obvodě ve Stralsundu a v Cáchách, odkud Laschet pochází. Unie se méně než dva týdny před volbami potýká s nelichotivými průzkumy, s odstupem několika procentních bodů je druhá za sociální demokracií (SPD).

"Kancléřka zasáhne do voleb, to je dobrý signál," řekl Laschet o podpoře Merkelové. Kancléřka, která se dosud držela stranou, před týdnem před poslanci Spolkového sněmu vyzvala voliče, aby v parlamentních volbách podpořili vládní CDU/CSU a Lascheta. Jedině tak se podle ní dá zabránit vzniku levicové vládní koalice, která by se mohla utvořit spojením sociálních demokratů (SPD), Zelených a postkomunistické strany Levice. Postkomunistickou stranu konzervativci označují za krajně levicovou.

Laschet nyní dostane od Merkelové další podporu. V úterý 21. září s ním vystoupí ve Stralsundu na severovýchodě Německa, který je kancléřčiným volebním obvodem a který od roku 1990 zastupuje jako spolková poslankyně. V plánu je také mítink v západoněmeckých Cáchách, odkud Laschet pochází.

Příští týden v pátek pak chtějí Laschet, Merkelová a také šéf bavorské sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) předvolební tour uzavřít na společném vystoupení v Mnichově. CSU společně s Křesťanskodemokratickou unií (CDU), která v Bavorsku nepůsobí, tvoří na spolkové úrovni tradiční koalici

Deník Frankfurter Rundschau poznamenal, že vstup kancléřky do kampaně je posledním předvolebním trumfem unie, jak situaci zvrátit. CDU/CSU podle průzkumů za SPD stále zaostává. Aktuální sondáž institutu Insa za favorita označuje sociální demokraty s 26 procenty, konzervativci by získali 20,5 procenta a na třetím místě by skončili s 15 procenty Zelení. Do Spolkového sněmu by se ještě dostali liberálové (FDP) s 12,5 procenta, protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) s 11,5 procenta a Levice s 6,5 procenta.

Podle Lascheta není boj zdaleka prohrán. V neděli v televizní debatě se svými soky Olafem Scholzem (SPD) a Annalenou Baerbockovou (Zelení) odmítl odpovědět na otázku, zda by vstoupil jako menší koaliční partner do koaliční vlády se sociálními demokraty. "Bojuji o kancléřský úřad," řekl.

Důkazem, že nic není ještě ztraceno, jsou podle Lascheta výsledky nedělních komunálních voleb v Dolním Sasku, kde CDU i přes ztrátu 2,6 procentního bodu zůstala s 31,7 procenta hlasů nejsilnější politickou stranou. Na druhém místě s 30 procenty skončila SPD, která si oproti předchozímu hlasování pohoršila o 1,2 procentního bodu. Pro CDU to byl i přes vítězství nejhorší výsledek v dolnosaských komunálních volbách od 60. let.

Témata:  Angela Merkelová Německo

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.