Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mnohonárodní jednotka NATO na Slovensku je nyní bojeschopná, oznámila aliance

NATO
NATO
Foto: NATO

Mnohonárodní bojové uskupení Severoatlantické aliance na Slovensku je nyní schopné bojového nasazení, uvedla centrála NATO. Jednotka pod českým velením vznikla letos na jaře v reakci na rozhodnutí NATO posílit své východní křídlo po ruské invazi na Ukrajinu.

Nedávno skončené cvičení Strong Cohesion (Silná soudržnost) prokázalo, že vojáci z Česka, Německa, Slovenska, Slovinska a Spojených států jsou schopni fungovat pod jednotným velením a jsou připraveni převzít své povinnosti, uvedlo v prohlášení NATO.

Bojové uskupení NATO na Slovensku vzniklo v zájmu posílení východního křídla Severoatlantické aliance po vojenské invazi Ruska na Ukrajině. Pozemní jednotky jsou umístěny ve vojenském prostoru Lešť, členové protivzdušné obrany pak na letecké základně Sliač. Na Slovensku je podle červencových údajů, na které se odkazuje agentura DPA, asi 1100 vojáků z dalších zemí NATO.

Kromě Slovenska byla přítomnost sil NATO v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu posílena také v Polsku, Litvě, Lotyšsku, Estonsku, Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku.

Témata:  NATO (Severoatlantická aliance) Slovensko

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.