Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NATO je bezpečnost Evropy a Rusko na Ukrajině nesmí vyhrát, řekl Stoltenberg

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg
Foto: NATO

Bez Severoatlantické aliance by Evropa nebyla v bezpečí, proto je další posílení NATO v zájmu nás všech. Dnes to v bavorské metropoli na Mnichovské bezpečnostní konferenci prohlásil generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

V projevu odsoudil agresivní postoj Ruska a rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina vojensky napadnout Ukrajinu. Dodal, že Rusko nesmí vyhrát a že Čína bedlivě sleduje, jakou cenu Ruska za svou agresi platí.

"Bez NATO by Evropa nebyla v bezpečí. Je proto čas alianci rozšířit a posílit," řekl Stoltenberg, který je velkým zastáncem vstupu Finska a Švédska do NATO. Ratifikaci rozšíření aliance ale brzdí Maďarsko a Turecko, obzvláště Ankara je považována za rozhodující. "Je to na Turecku," řekl generální tajemník.

Stoltenberg alianční země vyzval, aby zvýšily výdaje na společnou obranu. "Ano, peníze investované do obrany budou chybět jinde. Nic se ale nevyplatí více než obrana a bezpečnost," dodal.

Šéf NATO hovořil o tom, že napadení Ukrajiny mohlo šokovat, ale nemělo by nikoho překvapit. "Měsíce jsme se snažili Rusko zapojit do diplomatického úsilí," řekl s tím, že Putin se nakonec rozhodl pro válku. "Putin neplánuje mír, ale chce dále válčit, chystá další ofenzivy a mobilizuje stovky tisíc vojáků," varoval.

Podle Stoltenberga Rusko nesmí vyhrát, neboť by to bylo nejen katastrofou pro Ukrajinu, ale i ohrožením Evropy. "Víme, že Peking velmi podrobně sleduje, jak vysokou cenu Moskva platí," řekl. Bezpečnost podle šéfa NATO není regionální záležitostí, ale globální věcí. To, co se dnes děje na Ukrajině, se může stát i v Asii. "U Číny se nesmíme dopustit stejné chyby, jakou jsme udělali s Ruskem," dodal.

Témata:  Jens Stoltenberg NATO (Severoatlantická aliance) Rusko

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 19:51

Ruská armáda je větší o 15 procent, než když napadla Ukrajinu. Varuje americký generál

Bez ohledu na výsledek války na Ukrajině bude Rusko větší, smrtelnější a více rozzlobené na Západ než bylo před jeho invazí. Prohlásil řekl ve středu nejvyšší americký generál.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy