Kritik Kremlu zkolaboval 20. srpna v letadle, jímž se vracel ze Sibiře do Moskvy. Nejprve jej ošetřovali v Omsku. Po mezinárodním tlaku a naléhání rodiny byl v bezvědomí přepraven do Berlína, kde v nemocnici strávil 32 dní.

Zdravotní stav 44letého Navalného se podle lékařů "natolik zlepšil, že bylo možné ukončit akutní lékařskou péči". "Vzhledem k pacientově pokroku a k jeho současnému stavu se ošetřující lékaři domnívají, že je možné, že se úplně zotaví. Zatím je ovšem příliš brzy na posouzení případných dlouhodobých následků jeho vážné otravy," dodala Charité.

"Po 32 dnech v nemocnici se lékaři rozhodli, že další zotavení nevyžaduje ústavní péči, ale normální život. Mám chodit, trávit čas s rodinou. Ponořil jsem se do každodenní rutiny," napsal 44letý opoziční politik. Dodal, že se hodlá teď každý den věnovat fyzioterapii, aby opět nabyl motorických schopností a získal plnou vládu nad levou rukou. A poděkoval lékařům.

Navalného spolupracovníci uvedli, že se jednoho dne plánuje vrátit do Ruska. Dnes se ale Navalnyj o těchto plánech nezmínil.

"To je skvělé, jestli se pacient opravdu zotavuje. Přejeme mu rychlé uzdravení," reagoval mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Dodal, že se Navalnyj může kdykoli vrátit do Ruska.

Peskov k tomu poznamenal, že žádná setkání s Navalným se v Rusku neplánují. "Pokud sám pacient nebude mít přání a záměr nějakým způsobem se s našimi vyšetřovateli podělit o informace, o něž se aktivně dělí s kolegy z Německa a dalších zemí," dodal mluvčí.

Kde se nyní ruský opozičník nachází, berlínská nemocnice nesdělila. Uvedla jen, že informace o jeho propuštění a zdravotním stavu zveřejnila po dohodě s ním a s jeho manželkou.

Navalnyj dnes po propuštění z nemocnice zveřejnil na instagramu fotografii, jak sedí na lavičce v parku. K ní mimo jiné napsal, že plánuje každodenní fyzioterapie a pak možná pokračovat ve zotavování v některém rehabilitačním centru.

"Poprvé mě přivedli k zrcadlu, po 24 dnech na jednotce intenzivní péče (ze kterých 16 bylo v kómatu). Ze zrcadla na mne hleděla postava z filmu Pán prstenů. A věřte, že to vůbec nebyl elf. Strašně jsem se rozčílil: myslel jsem, že mě nikdy (z nemocnice) nepropustí," napsal Navalnyj. "Ale lékaři dál dělali zázraky a já se věnoval fyzioterapii, jedl a snažil se víc spát (to je dosud největší problém). Poslední dny mi už dovolovali vycházet na společný balkon, dvakrát denně na pět minut. Pravda, kvůli balkonu se mi ještě víc stýskalo: počasí výborné, slunce svítí, dole park a stromy (...)," dodal.

Rusko čelí silnému tlaku ze zahraničí, aby úřady případ Navalného vyšetřily a pachatele pohnaly před soud. Moskva ale stále odmítá, že byl Navalnyj otráven v Rusku. Odvolává se přitom na informace od lékařů v Omsku, kteří tvrdí, že jejich laboratorní testy neprokázaly žádnou otravu ani přítomnost toxických látek.

Německá vláda na počátku září uvedla, že k otravě Navalného byla nade vší pochybnost použita nervově paralytická látka ze skupiny novičok. Kromě německé laboratoře výsledky potvrdila také odborná pracoviště ve Francii a ve Švédsku.