reklama

Mluvčí íránského ministerstva zdravotnictví dnes oznámil, že za minulých 24 hodin zemřelo na COVID-19 dalších 43 lidí, takže celková bilance stoupla na 237 mrtvých. Počet nakažených stoupl o 595 na 7161. Mezi nakaženými je nově i šéf střediska pro řešení krizových situací Esmáíl Nadždžár. Írán je po Číně, Jižní Koreji a Itálii co do počtu nakažených nejpostiženější zemí. Celosvětově je podle agentury AFP nakaženo kolem 110.000 lidí.

Šéf íránského justičního systému dnes oznámil, že z věznic bylo dočasně propuštěno kvůli hrozbě šíření viru 70.000 trestanců. Jde o lidi, kteří údajně nejsou společensky nebezpeční. Další vězni budou podle mluvčího ještě propuštěni, přičemž není jasné, kdy se mají trestanci do věznic vrátit.

Média informovala o případu ze západoíránského Ahvázu, kde 16 lidí zemřelo na otravu alkoholem. K jeho konzumaci dotyčné vedlo přesvědčení, že alkohol je účinný prostředek proti koronaviru, píše The Jerusalem Post. Ačkoli je v Íránu stejně jako v jiných muslimských zemích konzumace alkoholu zakázána, do země se stále dováží nebo ho lidé vyrábějí podomácku. 

Izrael podle tamního ministra zdravotnictví Jaakova Licmama hodlá vyhlásit povinnou karanténu pro všechny, kdo přicestují ze zahraničí. V Izraeli je nyní 39 lidí s pozitivním testem na nový koronavirus, přičemž stav osmatřicetiletého pacienta z východního Jeruzaléma se stále zhoršuje.

Saúdská Arábie už dříve zavřela své pozemní hranice a dnes zrušila letecké i námořní spojení s Bahrajnem, Irákem, Kuvajtem, Libanonem, Egyptem, Jižní Koreou, Sýrií, Spojenými arabskými emiráty a Itálií. Uzavřeny jsou Mekka a Medína. V království je potvrzeno 11 případů nákazy, všechny jsou ve východních oblastech země obývaných hlavně menšinovými šíity.

Letecké spoje s 15 zeměmi zrušil také Katar, kde budou od úterka zavřené školy a univerzity.

Egyptské úřady oznámily, že dnes zůstane zavřený hojně navštěvovaný Luxor. Uzávěra potrvá, dokud zdravotníci neprověří stav všech hostů v tamních hotelích a také pasažérů lodí, které jsou poblíž. V minulých dnech byla vyhlášena karanténa na dvou turistických lodích na Nilu, když se ukázalo, že 45 lidí z lodi jménem A Sara je nakaženo koronavirem. Všichni byli umístěni do karantény v nemocnici v Marsa Matrú na severu země. Jedenáct z nich už má testy na koronavirus negativní, ale zůstávají stejně jako ostatní v karanténě. Na lodi bylo podle úřadů 101 zahraničních turistů a 70 Egypťanů.

Jeden z francouzských turistů řekl, že nyní je na lodi 80 lidí včetně posádky a že karanténa má trvat čtrnáct dní. Většina z pasažérů by byla raději v izolaci v domácích podmínkách, některé páry byly rozděleny, protože se jeden z partnerů nakazil a byl hospitalizován.