Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nebezpečný blud: Lidé si myslí, že alkohol chrání před koronavirem. Přibývá otrav

Alkohol, ilustrační foto
Alkohol, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Saúdská Arábie ve snaze bránit šíření nového koronaviru na svém území přerušila letecké i námořní spojení s devíti zeměmi. Jde hlavně o blízkovýchodní státy, z evropských se opatření týká Itálie. V blízkovýchodních zemích je potvrzeno přes 7600 případů nákazy, z nichž nejvíc připadá na Írán. Na onemocnění COVID-19, jež virus způsobuje, tam zemřelo podle nové bilance 237 lidí a nakazilo se 7161. Írán hodlá na neurčito přerušit veškeré lety do Evropy.

Mluvčí íránského ministerstva zdravotnictví dnes oznámil, že za minulých 24 hodin zemřelo na COVID-19 dalších 43 lidí, takže celková bilance stoupla na 237 mrtvých. Počet nakažených stoupl o 595 na 7161. Mezi nakaženými je nově i šéf střediska pro řešení krizových situací Esmáíl Nadždžár. Írán je po Číně, Jižní Koreji a Itálii co do počtu nakažených nejpostiženější zemí. Celosvětově je podle agentury AFP nakaženo kolem 110.000 lidí.

Šéf íránského justičního systému dnes oznámil, že z věznic bylo dočasně propuštěno kvůli hrozbě šíření viru 70.000 trestanců. Jde o lidi, kteří údajně nejsou společensky nebezpeční. Další vězni budou podle mluvčího ještě propuštěni, přičemž není jasné, kdy se mají trestanci do věznic vrátit.

Média informovala o případu ze západoíránského Ahvázu, kde 16 lidí zemřelo na otravu alkoholem. K jeho konzumaci dotyčné vedlo přesvědčení, že alkohol je účinný prostředek proti koronaviru, píše The Jerusalem Post. Ačkoli je v Íránu stejně jako v jiných muslimských zemích konzumace alkoholu zakázána, do země se stále dováží nebo ho lidé vyrábějí podomácku. 

Izrael podle tamního ministra zdravotnictví Jaakova Licmama hodlá vyhlásit povinnou karanténu pro všechny, kdo přicestují ze zahraničí. V Izraeli je nyní 39 lidí s pozitivním testem na nový koronavirus, přičemž stav osmatřicetiletého pacienta z východního Jeruzaléma se stále zhoršuje.

Saúdská Arábie už dříve zavřela své pozemní hranice a dnes zrušila letecké i námořní spojení s Bahrajnem, Irákem, Kuvajtem, Libanonem, Egyptem, Jižní Koreou, Sýrií, Spojenými arabskými emiráty a Itálií. Uzavřeny jsou Mekka a Medína. V království je potvrzeno 11 případů nákazy, všechny jsou ve východních oblastech země obývaných hlavně menšinovými šíity.

Letecké spoje s 15 zeměmi zrušil také Katar, kde budou od úterka zavřené školy a univerzity.

Egyptské úřady oznámily, že dnes zůstane zavřený hojně navštěvovaný Luxor. Uzávěra potrvá, dokud zdravotníci neprověří stav všech hostů v tamních hotelích a také pasažérů lodí, které jsou poblíž. V minulých dnech byla vyhlášena karanténa na dvou turistických lodích na Nilu, když se ukázalo, že 45 lidí z lodi jménem A Sara je nakaženo koronavirem. Všichni byli umístěni do karantény v nemocnici v Marsa Matrú na severu země. Jedenáct z nich už má testy na koronavirus negativní, ale zůstávají stejně jako ostatní v karanténě. Na lodi bylo podle úřadů 101 zahraničních turistů a 70 Egypťanů.

Jeden z francouzských turistů řekl, že nyní je na lodi 80 lidí včetně posádky a že karanténa má trvat čtrnáct dní. Většina z pasažérů by byla raději v izolaci v domácích podmínkách, některé páry byly rozděleny, protože se jeden z partnerů nakazil a byl hospitalizován.

Témata:  Saúdská Arábie Izrael Írán koronavirus (coronavirus) COVID-19 alkohol

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy