Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nejhorší od studené války, zhodnotil Stoltenberg vztahy Ruska a NATO

Jens Stoltenberg.
Jens Stoltenberg.
Foto: NATO

Rusové vyslaní do Severoatlantické aliance nebyli diplomaté, ale pracovníci zpravodajských služeb, prohlásil dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na tiskové konferenci v Bruselu. Vztahy mezi Ruskem a NATO jsou podle něj nehorší od dob studené války, Severoatlantická aliance přesto hodlá pokračoval v dialogu s Ruskem, napsala agentura Reuters.

Generální tajemník dnes ocenil, že Sacharovovu cenu Evropského parlamentu za svobodu myšlení získal ruský opoziční předák Alexej Navalný. Ocenění, udělené jen o několik minut dříve, je "uznáním významné role, kterou několik let (Navalný) hrál při obraně demokratických hodnot v Rusku," uvedl Stoltenberg.

Jens Stoltenberg na setkání s tiskem představil program dvoudenního jednání aliančních ministrů obrany, které začíná ve čtvrtek. Ministři se budou zabývat udržením technologického náskoku, protože "boj už není jen o kulkách a bombách, ale také o velkých datech, která používají i autoritářské režimy", uvedl tajemník. Na programu jednání bude rovněž umělá inteligence, schopnost alianční reakce na ruské raketové systémy nebo vývoj v Afghánistánu.

"Nevěříme na jednostranné odzbrojování. Svět, ve kterém země jako Rusko, Čína nebo Severní Korea mají jaderné zbraně a NATO je nemá, není bezpečným světem," řekl Stoltenberg.

Témata:  Jens Stoltenberg NATO (Severoatlantická aliance) Rusko

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.