Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo čelí teroristické hrozbě. Karikatury Mohameda jsou rozbuškou, tvrdí šéf agentů

Bojovník Islámského státu
Bojovník Islámského státu
Foto: Wikimedia Commons

Německo musí lépe a ostražitěji sledovat osoby, které považuje za ohrožení své bezpečnosti. V rozhovoru s televizí ARD to prohlásil Thomas Haldenwang, který je šéfem Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), což je civilní kontrarozvědka. Varování Haldenwang učinil v souvislosti s pondělním teroristickým útokem ve Vídni, při kterém islámský radikál zabil čtyři lidi.

"I my v Německu musíme každý den počítat s islamistickým útokem," řekl Haldenwang. Za rozbušku pak šéf BfV považuje nové spory o karikatury proroka Mohameda ve Francii. "Emoce islamistů to uvedlo do varu," poznamenal.

Za atentátníka z Vídně je považován Kujtim Fejzulai, který se narodil v Rakousku a který má kořeny v albánské menšině v Severní Makedonii. Po činu, při kterém ho policie zastřelila, se ukázalo, že byl odsouzen v dubnu 2019 kvůli teroristickému spolčení poté, co se pokusil odcestovat do Sýrie, aby se tam připojil k takzvanému Islámskému státu (IS). Už na začátku prosince byl ovšem podmíněně propuštěn a povinně se účastnil deradikalizačního programu. Organizace Neustart, která program organizovala, ho ale nikdy za napraveného nepovažovala.

Problémy s islámskými radikály má i Německo, které vede jejich evidenci. Haldenwang se obává, že i v řadách těchto osob by se mohl najít někdo, kdo by se mohl kvůli nynějšímu dění pokusit provést v Německu podobný útok. "Bereme velice vážně, že i tato scéna v Německu velmi živě debatuje o těchto událostech a o prokázání solidarity s francouzskými souvěrci," dodal.

Témata:  terorismus Německo Islámský stát

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 14:30

Trump oznámil příměří mezi Indií a Pákistánem. Platí hned, tvrdí

Vztahy mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi dlouhodobě soupeřícími o sporné území Kašmíru, se během víkendu ocitly na pokraji širšího konfliktu. Po dramatické noci plné vojenských operací a obvinění však přišel překvapivý zlom. Prezident Spojených států Donald Trump v sobotu oznámil, že obě země souhlasily s „plným a okamžitým příměřím“, jehož zprostředkování se ujaly USA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.