Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo dodá Ukrajině další Patriot, slíbil ho Scholz

Rakety Patriot, ilustrační fotografie
Rakety Patriot, ilustrační fotografie
Foto: Reprofoto YouTube

Německo dodá Ukrajině další americký systém protivzdušné obrany Patriot. Přislíbil to ve čtvrtek německý kancléř Olaf Scholz po schůzce s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Oba lídři se setkali během třetího summitu Evropského politického společenství ve španělské Granadě.

"To je to, co je nyní nejvíce zapotřebí," řekl Scholz novinářům. Zelenskyj následně vyjádřil Německu vděčnost za veškerou pomoc, kterou poskytuje Ukrajině na obranu proti ruské agresi.

Další systém přislíbený kancléřem Scholzem by měl posílit protivzdušnou obranu Ukrajiny během nadcházejících zimních měsíců. Během nich se očekávají další vlny masivních ruských raketových a dronových útoků na ukrajinskou energetickou a další infrastrukturu, jak tomu bylo i během loňské zimy.

Podle údajů amerického Centra strategických a mezinárodních studií (CSIS) stojí nová baterie Patriotu zhruba 1,1 miliardy dolarů (asi milion eur).

První systém Patriot Německo poslalo Ukrajině v dubnu, kdy tak učinily i Nizozemsko a Spojené státy. Jeden z těchto velmi ceněných obranných systémů byl v květnu v Kyjevě poškozen při ruských útocích.

Patriot je pokročilý systém protivzdušné obrany, který byl vyvinut a vyráběn společností Raytheon. Byl poprvé nasazen v roce 1984 a od té doby se stal jedním z nejrozšířenějších systémů protivzdušné obrany na světě.

Patriot je navržen jako obranný systém s primárním cílem ochrany proti balistickým střelám a vzdušným hrozbám, včetně letadel, střel a bezpilotních prostředků. Patriot je schopen sledovat a identifikovat hrozby, vyhodnotit jejich trajektorii a předvídat místo dopadu. Pokud je vyhodnocena hrozba, systém odpovídá odpálením raketových střel na tyto cíle.

Témata:  rakety Patriot Olaf Scholz Volodymyr Zelenskyj Armáda Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

30. ledna 2026 4:00

Počasí se bude o víkendu napříč Českem lišit. Místy hrozí celodenní mrazy

Nadcházející víkend na přelomu ledna a února bude v části Česka obzvlášť mrazivý. Nedělní maxima totiž místy zůstanou hluboko pod bodem mrazu. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Hodiny posledního soudu

Hodiny posledního soudu se posunuly. Svět je nejblíže ke globální katastrofě v celé historii

Symbolické hodiny posledního soudu (Doomsday Clock) se posunuly na 85 sekund do půlnoci, což je nejblíže ke globální katastrofě v celé jejich historii. Odborníci z organizace Bulletin of the Atomic Scientists, kterou po druhé světové válce založili vědci jako Albert Einstein nebo Robert Oppenheimer, varují před bezprecedentním nárůstem rizik. Lidstvo se podle nich ocitlo v bodě, kdy agresivní nacionalismus a selhání politických elit urychlují cestu k apokalypse způsobené jadernými zbraněmi, klimatickou krizí a nekontrolovanými technologiemi.