Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko, Nizozemsko a Belgie vyhostí část zaměstnanců ruské ambasády

Nizozemí
Nizozemí
Foto: Pixabay

Nizozemsko vyhostí 17 zaměstnanců ruské ambasády, které považuje je za důstojníky zpravodajských služeb a hrozbu pro bezpečnost země. Na twitteru to dnes oznámil nizozemský ministr zahraničí Wopke Hoekstra. Belgie zároveň informovala, že vyhostí 21 ruských diplomatů; viní je ze špionáže a rovněž je považuje za hrozbu pro bezpečnost země. Agentuře Reuters to potvrdilo belgické ministerstvo zahraničí. Jeden diplomatický pracovník ruského velvyslanectví v Praze byl prohlášen za nežádoucí osobu a musí opustit Českou republiku do 72 hodin.

Nizozemská vláda se rozhodla na základě informací od civilní i vojenské zpravodajské a bezpečnostní služby. Podobně v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu postupovaly i další země. Nizozemsko s nimi svůj krok koordinovalo, sdělil ministr Hoekstra.

Všech 21 Rusů vyhoštěných z Belgie působí na ruské ambasádě v Bruselu nebo na konzulátu v Antverpách. Zemi musí opustit do 15 dnů, uvedla belgická ministryně zahraničí Sophie Wilmèsová. První informaci bez uvedení zdroje přinesla agentura Belga.

"Toto rozhodnutí není sankcí, je spojené výhradně s národní bezpečností. Diplomatické spojení s Ruskem zůstává otevřené, ruská ambasáda může nadále fungovat a nadále podporujeme dialog," komentovala rozhodnutí Wilmèsová citovaná serverem Sud Info.

Jeden diplomatický pracovník ruského velvyslanectví v Praze byl prohlášen za nežádoucí osobu a musí opustit Českou republiku do 72 hodin. Na twitteru to dnes oznámilo ministerstvo zahraničí. Podle Deníku N a týdeníku Respekt resort za nežádoucí osobu označil zástupce velvyslance Feodosije Vladyševského.

"Spolu se spojenci snižujeme ruskou zpravodajskou přítomnost v EU," uvedla česká diplomacie. Podle informací Deníku N a Respektu české bezpečnostní složky Vladyševského označily za člověka s kontakty na ruské tajné služby, který škodí vzájemným vztahům.

Dá se očekávat, že Moskva zareaguje recipročně a vyhostí tedy zástupce českého velvyslance v Rusku Vítězslava Pivoňky.

V sobotu večer si náměstek ministra zahraničí Martin Smolek předvolal ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského. Důvodem byly podle Černínského paláce provokace ruských orgánů vůči pracovníkům zastupitelského úřadu.

Diplomatické vztahy mezi Českem a Ruskem jsou delší dobu napjaté. Česko v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle kterých jsou ze dvou explozí munice ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 důvodně podezřelí agenti GRU, vyhostilo loni na jaře 18 pracovníků ruské ambasády. Rusko v odvetném kroku prohlásilo nežádoucími 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě a označilo český postup za nepřátelský akt.

Později česká diplomacie informovala o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka. Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků velvyslanectví na "striktní paritu", počty tak mají být stejné.

V souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu pozastavilo Česko provoz českých generálních konzulátů v Petrohradě a Jekatěrinburgu. Odvolalo souhlas s provozem ruských konzulátů v Karlových Varech a Brně. Vláda současně rozhodla o zastavení vydávání víz ruským a později i běloruským občanům s výjimkou humanitárních případů.

Témata:  Nizozemí Belgie

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:13

Pavel nadále plánuje pořádat jednání ohledně důchodové reformy

Prezident Petr Pavel nadále plánuje pořádat jednání ohledně důchodové reformy a nevylučuje možnost svolání kulatého stolu s představiteli tripartity a odborníky. Tuto možnost zmínil na tiskové konferenci a navrhuje termín na přelomu května a června. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy