Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Noví zaměstnanci londýnské metropolitní policie jsou stále přijímáni bez osobních pohovorů

Policie Velké Británie
Policie Velké Británie
Foto: Filip Toužimský, EuroZprávy.cz

Noví zaměstnanci londýnské metropolitní policie jsou stále přijímáni bez osobních pohovorů, které by prověřily jejich motivy a hodnoty, což vyvolává obavy, že systémem proklouznou nepoctiví kandidáti. Navzdory několika skandálům tak do policejních řad vstupují noví adepti převážně na základě on-line hodnocení, nikoli osobního "grilování", od kterého bylo upuštěno během pandemie, uvedl deník The Times.

Od osobních pohovorů upustily policejní složky na celostátní úrovni během pandemie v rámci nouzových opatření. Většina policejních sborů se k nim vrátila kvůli několika skandálům, kdy rekruti nebyli řádně prověřováni.

Bývalý policista Brendan O'Brien, který vede poradenskou společnost Bluelight, uvedl, že mnoho policejních sborů nyní trvá na tom, aby nováčci byli podrobeni "grilování" policistou a někým z personálního oddělení. "Budou na ně tlačit a zkoušet je, jaká je jejich motivace stát se policistou, jak si mohou vybudovat důvěru a zda budou výzvou pro kolegy," řekl O'Brien.

Metropolitní policie však žádný takový požadavek nemá. Uchazeči procházejí národním on-line hodnotícím centrem a poté se zúčastní osobní akce zahrnující dvě sezení s hraním rolí. Předtím, než příslušné oddělení prověří jejich minulost, projdou lékařským vyšetřením a testem fyzické způsobilosti.

Poté, co se na ni obrátil deník The Times, metropolitní policie uvedla, že v letošním roce znovu zavede prvek osobního pohovoru. Za posledních pět let přijala více než 4000 policistů.

Nábor příslušníků metropolitní policie je pod větším drobnohledem než kdykoli předtím poté, co se jeden z policistů přiznal, že během téměř dvou desetiletí ve službě spáchal 24 znásilnění, zatímco jeho kolegové propásli šanci ho zastavit.

Policejní složky obdržely řadu stížností na jeho chování v průběhu dvou desetiletí, ale nebyla přijata žádná opatření. Nakonec byl suspendován v roce 2021, kdy byl obviněn ze znásilnění, což přimělo další oběti, aby se přihlásily.

O'Brien uvedl, že on-line hodnocení, které se používá v celé Anglii a Walesu, bylo jednoduché a že budoucí rekruti nebyli řádně dotazováni na to, proč se chtějí stát policisty.

"Nadále rozvíjíme naše procesy, abychom zajistili jejich efektivitu, ale hlavně abychom zajistili nábor těch nejlepších z nejlepších pro Londýn. Za tímto účelem je každý uchazeč nejprve on´-line posouzen, aby bylo zajištěno, že splňuje naše standardy. Ti, kteří je nesplňují, nepostoupí dále," uvedla v reakci mluvčí londýnské policie.

"Uchazeče, kteří v této fázi uspějí, hodnotíme osobně a posuzujeme jejich reakce v několika scénářích. Ještě letos zde zavedeme další hodnocení, při kterém budou uchazeči rovněž osobně vyzváni k pohovoru a hodnoceni podle našich hodnot, kterými jsou integrita, soucit, odvaha, profesionalita a respekt," dodala.

Témata:  Velká Británie policie Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.