Omezené množství dostupné vody vytváří zoufalou situaci, protože životy více než 3 500 pacientů ve 35 nemocnicích nacházejících se v palestinské enklávě jsou bezprostředně ohroženy, uvedla WHO prostřednictvím platformy X.
V Gaze nyní "dochází" voda, řekl dnes ráno BBC Jason Lee ze Save the Children z Ramalláhu na Západním břehu Jordánu.
Řekl, že humanitární agentura měla zprávy, že voda opět teče v částech jižní Gazy, ale že bez paliva nebo elektřiny k jejímu čerpání by nebyla dostupná pro běžné obyvatelstvo.
Palestinská agentura OSN pro uprchlíky UNRWA v pondělí BBC sdělila, že 6000 vysídlených lidí na její logistické základně v Rafahu snížilo spotřebu na jeden litr vody na osobu a den.
Gaza se ale možná dočkala vůbec první humanitární pomoci. Pracovník CNN byl na hraničním přechodu Rafah mezi Egyptem a Gazou svědkem toho, jak v pondělí odpoledne do Gazy vjíždělo pět nákladních aut OSN s palivem.
Jednalo by se tak o první vjezd nákladních vozidel s palivem od doby, kdy na Izrael 7. října zaútočil Hamás. OSN by ale musela koordinovat pohyb těchto nákladních vozidel s Izraelem.
Sklad paliva OSN se nachází na hraničním přechodu Kerem Shalom, který spojuje Gazu a Izrael, který sousedí s přechodem Rafah, který spojuje Gazu a Egypt.
Tento vstup nákladních automobilů na pohonné hmoty přichází po široké výzvě řady vlád a organizací povolit tolik potřebnou pomoc obleženému území Gazy.