Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

OSN varuje před dopady pandemie na duševní zdraví lidí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Havas PR Prague

Vlády, občanské společnosti a zdravotní úřady musí co nejrychleji zareagovat na problémy duševního zdraví obyvatel, na které dopadají následky pandemie nemoci covid-19. Vyzval k tomu generální tajemník OSN António Guterres, který varoval, že psychické potíže jsou na vzestupu.

"Po desetiletích opomíjení a nedostatečném financování péče o duševní zdraví dopadá nyní pandemie covidu-19 na rodiny a společnosti s dalším psychickým náporem," řekl ve středu Guterres. Jako příklady koronavirových

dopadů zmínil zármutek nad úmrtím bližních, otřes po ztrátě pracovního místa, izolaci, omezení pohybu, potíže s fungováním rodiny a nejistotu a strach z budoucnosti.

Nejvíce pomoc podle Guterrese potřebují zdravotníci z první linie boje proti pandemii, pečovatelé, starší lidé, dospívající mládež, mladí lidé, lidé s dřívějšími psychickými problémy a také ti, kteří jsou oběťmi ozbrojených konfliktů a krizí.

"Péče o duševní zdraví je základní částí všech reakcí vlád na covid-19," uvedl generální tajemník. "Musí být rozšířeny a dostatečně financovány,," dodal.

OSN varovala, že pandemie narušila duševní blaho celých společností a že je v dlouhodobém horizontu nutné počítat s nárůstem vážných psychických potíží obyvatel. Pokud země nezareagují, vyústí nynější situace v rozsáhlou krizi nejen psychického, ale i fyzického zdraví.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 lidé OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

8:15

První slova Felixe Slováčka po smrti Aničky (†29). Rozloučil se uprostřed noci

Česko zasáhla v závěru uplynulého víkendu jedna velmi smutná zpráva. Ve věku 29 let zemřela po statečném boji s rakovinou Anička Slováčková. Nejbližší s ní byli do poslední chvíle a jeden z nich, konkrétně tatínek Felix Slováček, se v průběhu noci s milovanou dcerou dojemně rozloučil. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy