Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Papež je v nemocnici kvůli onemocnění dýchacích cest, oznámil Vatikán

Papež František
Papež František
Foto: unsplash.com

Papež František je na několik dní hospitalizovaný kvůli onemocnění dýchacích cest. Informoval o tom dnes podle agentury AP vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Šestaosmdesátiletá hlava katolické církve podle něj nemá covid-19. Bruni dříve uvedl, že papež do nemocnice v Římě zamířil kvůli plánované zdravotní prohlídce, což později zpochybnila italská média.

"Testy prokázaly infekci dýchacích cest (s vyloučením covidu-19), která bude vyžadovat několikadenní léčbu," uvedl v posledním prohlášení mluvčí papeže. František podle něj v posledních dnech trpěl dýchacími potížemi a následně byl přijat v nemocnici Gemelli kvůli testům.

Bruni v dřívějším prohlášení informoval, že papež zamířil do nemocnice na plánované kontroly, aniž uvedl podrobnosti. Nejmenované vatikánské zdroje agentury ANSA ale později uvedly, že papež stráví v nemocnici noc a že jeho čtvrteční a páteční schůzky byly zrušeny.

Stejně tak zpochybnila Bruniho slova také další italská média. Rozhovor v televizi s papežem plánovaný na dnešek byl podle nich zrušený na poslední chvíli. Server listu Corriere della Sera dále psal o údajných problémech se srdcem a o tom, že hlavu katolické církve do nemocnice odvážela sanitka.

Zdroje blízké papeži nicméně později agentuře ANSA sdělily, že papež podstoupil CT hrudníku, které bylo v pořádku, a že jeho zdravotní stav nevzbuzuje žádné obavy. Lékařské zdroje podle agentury uvedly, že hodnoty saturace kyslíku v krvi jsou rovněž v pořádku.

František od května loňského roku používá invalidní vozík kvůli chronickým bolestem kolena a v červenci 2021 podstoupil v nemocnici Gemelli operaci tlustého střeva.

Papež dříve uvedl, že by odstoupil, pokud by mu zdravotní stav znemožnil pokračovat v práci. Loni v prosinci rovněž zveřejnil, že podepsal rezignační dopis, který má být použit v případě, že nebude moci ze zdravotních důvodů vykonávat své povinnosti.

Témata:  Papež František

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.