Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Politici se zastali Čaputové po vulgarismech na shromáždění opoziční strany

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Přední slovenští politici i řada obyvatel země se zastali prezidentky Zuzany Čaputové, proti které dav lidí na shromáždění opoziční strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) křičel vulgární nadávku. Čaputová za podporu poděkovala.

Podle nahrávky demonstranty k verbálním výpadům povzbuzoval poslanec Směru-SD Ľuboš Blaha, kterému soud dříve zakázal kromě jiného označovat hlavu slovenského státu americkou agentkou či vlastizrádkyní

Blaha na prvomájovém setkání představitelů Směru-SD s občany v Nitře na jihu země opakovaně vyzýval přítomných asi 2000 lidí, aby vyjádřili svůj názor na Čaputovou. Na jeho pokřik "americká" se z davu opakovaně ozvalo "kurva". Na pódiu byli v té době rovněž další představitelé Směru-SD včetně jeho předsedy a bývalého trojnásobného premiéra Roberta Fica, z nichž někteří se po zmíněném skandování usmívali. Sám Fico pak ve svém projevu rovněž použil vulgarismus.

"Jejich jediným cílem je živit v lidech strach a vzbuzovat nenávist. Útočí na nejvyšší ústavní činitele. Nikoli ovšem v rámci politického zápasu, ale osobně a vulgárně. Neexistuje pro to žádná omluva. Styďte se," uvedl v reakci premiér Eduard Heger.

Podle šéfa slovenské diplomacie Ivana Korčoka vulgarismy a osobní urážky určené na zmíněné akci především hlavě státu a podněcování davu k nevraživosti přesahují i ty nejhorší představy.

Poslankyně Evropského parlamentu za Směr-SD Monika Beňová, která během zmíněných pokřiků rovněž stála na pódiu, se prezidentce omluvila. Zároveň tvrdila, že drtivá většina účastníků shromáždění nic nepřístojného proti Čaputové nekřičela.

Slovenská prezidentka vyjádřila poděkování za podporu a uvedla, že slušnost je možná tišší a mírnější, ale vůbec ne slabší.

Sám Blaha dnes kritiku zlehčoval. "Najednou na prvomájovém protestu někdo v davu vykřikne cosi škaredé na její blahorodí a rozzuřené kavárny na nás hážou kelímky ze Starbucksu. Směšné," napsal Blaha na sociální síti. Tvrdil, že by se nedivil, pokud by pokřikování vulgarismu místo slova "agentka" vůči Čaputové zorganizovala média.

Směr-SD se dlouhodobě vymezuje vůči Čaputové a Fico minulý týden ohlásil, že strana se musí zabývat hledáním kandidáta na prezidenta. Přímá volba hlavy státu je v zemi naplánována na rok 2024.

Čaputová v minulosti po slovních výpadech od Směru-SD řekla, že nehodlá dávat milosti lidem, kteří jsou blízcí opozici a kterým hrozí odsouzeni. Po parlamentních volbách v roce 2020, které vyústily v odchod Směru-SD do opozice a ve změnu vlády, začala policie v různých kauzách stíhat vícero představitelů úřadů a institucí z doby vládnutí Směru-SD. Nyní je už stíhán také Fico, a to kvůli podezření se zneužíváním policie a finanční správy proti politickým oponentům Směru-SD v době, kdy byla expremiérova strana u moci.

Témata:  Zuzana Čaputová Smer SD

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 12:52

Princezna Kate a rakovina: Ve společnosti se teď ledacos změní, zní z nemocnice

Britská princezna z Walesu Kate Middleton se dočkala neobvyklé a dojemné pocty. Královská zahradnická společnost (Royal Horticultural Society – RHS) oznámila, že nově vyšlechtěná odrůda růže ponese jméno Catherine’s Rose. Tento výjimečný květ má nejen okouzlující vzhled a vůni, ale také hluboký symbolický význam – připomíná osobní boj princezny s rakovinou a podpoří pacienty prostřednictvím charitativních příspěvků.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.