reklama

Polsko v polovině března zakázalo kvůli šíření viru SARS-CoV-2 vstup cizinců do země. Poláci, kteří se vraceli ze zahraničí, museli do dvoutýdenní karantény. Později vláda premiéra Mateusze Morawieckého stanovila výjimky, například pro lidi dojíždějící do sousedních zemí za prací.

Od počátku epidemie se v Polsku koronavirem nakazilo podle agentury PAP 29.017 lidí. S covidem-19 jich 1237 zemřelo. Asi 14.100 infikovaných se již zotavilo.

Otevření hranic se sousedními státy EU premiér Morawiecki oznámil ve středu. Zároveň sdělil, že od 16. června se zmírní i restrikce v mezinárodní letecké dopravě.

Už v pátek ráno se otevřely hranice mezi Polskem a Litvou, což Morawiecki a litevský premiér Saulius Skvernelis oslavili na hraničním přechodu Budzisko-Kalvarija. Hranice s Českem, Slovenskem a Německem se otevřely o půlnoci. Unijní občané, lidé s trvalým pobytem v některé zemi EU ani Poláci, kteří se vracejí do vlasti, nyní nemusí do dvoutýdenní karantény. Kontroly na hranicích budou podle polských médií nyní - stejně jako před pandemií - namátkové.

Polské Radio Szczecin informovalo, že první lidé přejeli hranici z Německa do Polska na hraničním přechodu Lubieszyn-Linken nedaleko Štětína už krátce po půlnoci. Několik lidí otevření hranice oslavovalo s modrými balónky s natištěnou unijní vlajkou.

Oslavovalo se také o něco jižněji. Na hraničním přechodu mezi Frankfurtem nad Odrou a Slubicemi se setkali starostové obou měst, která byla před druhou světovou válkou jedním. Na mostě nad Odrou se René Wilke a Mariusz Olejniczak objali, uvedl server MOZ.de. "Znovu se shledáváme se s přítelkyněmi a přáteli a obnovujeme spolupráci na projektech," uvedl Wilke.

České ministerstvo zahraničí v pátek upozornilo, že dnes ještě nebudou moci Češi cestovat do Polska a zpět zcela bez omezení. Teprve v pondělí totiž skončí povinnost prokázat se při návratu negativním testem na koronavirus; pokud člověk takový test nepředloží, musí nastoupit do 14denní karantény. Při cestě z polského Slezského vojvodství, které sousedí se severní Moravou a Slezskem a které je považováno za území s vysokým rizikem koronavirové nákazy, budou negativní testy povinné i po 15. červnu.

Na hraničních přechodech v Libereckém kraji nepustili dnes dopoledne čeští policisté z Polska do Česka asi 200 osob a 100 aut, které podle mluvčího místní policie nesplnily podmínky pro vstup. Podle policejní mluvčí Moravskoslezského kraje, který sousedí se Slezským vojvodstvím, policisté zaznamenali i případy, kdy lidé zamířili k hranici a po zjištění, že by na zpáteční cestě stále ještě museli mít negativní test nebo být ve dvoutýdenní karanténě, si přechod ¨do Polska rozmysleli.

Česko má už od minulého týdne otevřené hranice se Slovenskem a s Rakouskem. Německo stále vyžaduje od přijíždějících Čechů, aby prokázali nutný důvod pro vstup do země. Toto omezení by ale měl Berlín zrušit v pondělí.