Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přes hranice Číny se od jejich otevření uskuteční téměř půl milionu cest denně

Peking
Peking
Foto: Pixabay

Přes hranice Číny se od jejich otevření po třech letech pandemie covidu-19 denně uskuteční téměř půl milionu cest, o 26 procent více než před pandemií. Ve srovnání s obdobím před 8. lednem, kdy se zmírnila omezení pro cestování, je to nárůst o 49 procent. Počet lidí, kteří míří do Číny, mírně převažuje nad těmi, kteří zemi opouštějí. Údaje dnes zveřejnily čínské úřady, informovala o nich agentura Reuters.

Od 8. do 12. ledna se denně uskutečnilo v průměru 250.000 cest do Číny, opačným směrem jich bylo zhruba 240.000 denně. Ve srovnání s předpandemickým rokem 2019 je to nárůst o 26 procent.

Čína loni v prosinci po vlně protestů náhle zrušila politiku nulového covidu, kterou charakterizovaly dlouhé uzávěry, karantény a časté plošné testování obyvatel. Ačkoliv země oficiálně informuje jen o malém počtu úmrtí, koronavirus se v zemi od zrušení opatření rychle šíří. V neděli pevninská Čína po téměř třech letech přísných restrikcí kvůli covidu-19 plně otevřela své hranice a nevyžaduje už při jejich překročení karanténu.

Od otevření hranic také stoupá zájem o cestovní doklady a imigrační úředníci čekají další růst zájmu. O pas a vízum do Hongkongu nebo Macaa za posledních pět dní požádalo 1,35 milionu lidí, uvedly úřady.

Čínské ministerstvo dopravy již dříve uvedlo, že předpokládá, že Číňané během čtyřicetidenního období kolem Nového roku, který letos připadá na 22. ledna, uskuteční více než dvě miliardy cest, což je ve srovnání s loňským rokem téměř dvojnásobek.

Témata:  Čína

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.