Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Při střetu v Afghánistánu byl zabit novinář agentury Reuters

Afghanistán
Afghanistán
Foto: Pixabay

V Afghánistánu byl dnes zabit novinář agentury Reuters, když zpravodajsky pokrýval střet mezi afghánskými bezpečnostními silami a bojovníky islamistického hnutí Tálibán nedaleko hraničního přechodu s Pákistánem. Agentura to oznámila s odvoláním na afghánského vojenského velitele.

Afghánské speciální jednotky se snažily o znovuobsazení oblasti hlavního tržiště ve Spínbuldaku, když byl novinář Dániš Siddikí zabit společně s afghánským důstojníkem. Podle dostupných informací se dostali do křížové palby.

Siddikí tento týden doprovázel afghánské speciální jednotky v jihoafghánské provincii Kandahár a informoval o bojích mezi vládními vojáky a ozbrojenci radikálního hnutí Tálibán.

"Nyní se snažíme zjistit další informace, spolupracujeme s úřady v oblasti," uvedli v prohlášení prezident agentury Reuters Michael Friedenberg a šéfredaktorka Allessandra Galloniová. "Dániš byl mimořádný novinář, oddaný manžel a otec, milovaný kolega. Myslíme teď na jeho rodinu v této strašlivé době."

Afghánský prezident Ašraf Ghaní v prohlášení na twitteru uvedl, že ho tato šokující zpráva nesmírně zarmoutila, a vyjádřil rodině upřímnou soustrast.

Siddikí dnes ráno agentuře Reuters oznámil, že ho zranil na paži šrapnel, když informoval o střetu ve Spínbuldaku. Nechal se ošetřit a bojovníci Tálibánu se z bojů ve Spínbuldaku později stáhli. Siddikí šel udělat rozhovor s prodavači na tržišti, když Tálibán znovu zaútočil, řekl velitel afghánské armády, který si nepřál být jmenován.

Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid uvedl, že jeho hnutí si nebylo vědomo toho, že na místě "zuřivé bitvy" je přítomen novinář. Dodal, že není jasné, jak byl Siddikí zabit.

Dániš Siddikí byl členem fotografického týmu agentury Reuters, který v roce 2018 získal Pulitzerovu cenu za fotografii. Tým tehdy dokumentoval uprchlickou krizi barmského menšinového etnika Rohingů.

Pro agenturu Reuters Siddikí pracoval od roku 2010. Jako reportér pokrýval válku v Afghánistánu i v Iráku, uprchlickou krizi Rohingů, protesty v Hongkongu i zemětřesení v Nepálu. V posledních měsících se v médiích po celém světě objevily jeho velmi kritické fotografie z koronavirové pandemie v Indii. Osmatřicetiletý Siddikí pocházel z indického hlavního města Dillí a zůstala po něm manželka a dvě malé děti.

Od roku 2018 bylo v Afghánistánu podle loňské zprávy OSN zabito 33 novinářů. Deset novinářů bylo zabito 30. dubna 2018 - včetně devíti novinářů a jednoho fotografa, kteří zahynuli při sebevražedném pumovém útoku v Kábulu. Desátý novinář pracující pro afghánskou odbočku BBC byl zastřelen ve městě Chóst. šlo o nejtragičtější den pro média v Afghánistánu od svržení Tálibánu při mnohonárodní invazi v roce 2001, kterou vedly Spojené státy.

Témata:  Afghanistán novináři

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.