reklama

Afghánské speciální jednotky se snažily o znovuobsazení oblasti hlavního tržiště ve Spínbuldaku, když byl novinář Dániš Siddikí zabit společně s afghánským důstojníkem. Podle dostupných informací se dostali do křížové palby.

Siddikí tento týden doprovázel afghánské speciální jednotky v jihoafghánské provincii Kandahár a informoval o bojích mezi vládními vojáky a ozbrojenci radikálního hnutí Tálibán.

"Nyní se snažíme zjistit další informace, spolupracujeme s úřady v oblasti," uvedli v prohlášení prezident agentury Reuters Michael Friedenberg a šéfredaktorka Allessandra Galloniová. "Dániš byl mimořádný novinář, oddaný manžel a otec, milovaný kolega. Myslíme teď na jeho rodinu v této strašlivé době."

Afghánský prezident Ašraf Ghaní v prohlášení na twitteru uvedl, že ho tato šokující zpráva nesmírně zarmoutila, a vyjádřil rodině upřímnou soustrast.

Siddikí dnes ráno agentuře Reuters oznámil, že ho zranil na paži šrapnel, když informoval o střetu ve Spínbuldaku. Nechal se ošetřit a bojovníci Tálibánu se z bojů ve Spínbuldaku později stáhli. Siddikí šel udělat rozhovor s prodavači na tržišti, když Tálibán znovu zaútočil, řekl velitel afghánské armády, který si nepřál být jmenován.

Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid uvedl, že jeho hnutí si nebylo vědomo toho, že na místě "zuřivé bitvy" je přítomen novinář. Dodal, že není jasné, jak byl Siddikí zabit.

Dániš Siddikí byl členem fotografického týmu agentury Reuters, který v roce 2018 získal Pulitzerovu cenu za fotografii. Tým tehdy dokumentoval uprchlickou krizi barmského menšinového etnika Rohingů.

Pro agenturu Reuters Siddikí pracoval od roku 2010. Jako reportér pokrýval válku v Afghánistánu i v Iráku, uprchlickou krizi Rohingů, protesty v Hongkongu i zemětřesení v Nepálu. V posledních měsících se v médiích po celém světě objevily jeho velmi kritické fotografie z koronavirové pandemie v Indii. Osmatřicetiletý Siddikí pocházel z indického hlavního města Dillí a zůstala po něm manželka a dvě malé děti.

Od roku 2018 bylo v Afghánistánu podle loňské zprávy OSN zabito 33 novinářů. Deset novinářů bylo zabito 30. dubna 2018 - včetně devíti novinářů a jednoho fotografa, kteří zahynuli při sebevražedném pumovém útoku v Kábulu. Desátý novinář pracující pro afghánskou odbočku BBC byl zastřelen ve městě Chóst. šlo o nejtragičtější den pro média v Afghánistánu od svržení Tálibánu při mnohonárodní invazi v roce 2001, kterou vedly Spojené státy.

reklama