Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prigožinovi Wagnerovci se stahují z Ruska, překročili hranice ze země

Jevgenij Prigožin
Jevgenij Prigožin
Foto: Telegram

Ukrajinská pohraniční stráž potvrdila příjezd bojovníků z ruské soukromé Wagnerovy skupiny do Běloruska. Informaci zveřejnila britská televizní stanice BBC, která uvádí, že pohraničníci nyní analyzují, kolik wagnerovců se v Bělorusku může nacházet a jaké jsou jejich přesné pozice a cíle.

Podle neověřených zpráv přejel v sobotu ráno hranici s Běloruskem konvoj asi 60 vozidel s příslušníky Wagnerovy skupiny. Mluvčí ukrajinské pohraniční stráže Andrij Demčenko v krátkém prohlášení potvrdil přítomnost wagnerovců v Bělorusku. Uvedl, že pohraniční stráž "stále monitoruje situaci" na severní hranici země.

Analytici Institutu pro studium války (ISW) v sobotu uvedl, že rétorika ruského prezidenta Vladimira Putina potvrzuje, že si chtěl ponechat Wagnerovu skupinu žoldáků jako bojovou sílu. Zároveň se ji snažil oddělit ji od jejího šéfa Jevgenije Prigožina. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Analytici poukazují na to, že ruský prezident Vladimir Putin řekl, že má v úmyslu zachovat Wagnerovu skupinu jako soudržnou bojovou sílu, nikoli ji rozdělovat. Snaží se však odstranit Jevgenije Prigožina, zakladatele soukromé vojenské společnosti, z jejího .

Putin však nadále trvá na svém směšném tvrzení , že soukromé vojenské společnosti v Rusku neexistují. Navzdory tomu Putin po neúspěšné vzpouře v červnu nabídl příslušníkům Wagnerovy skupiny možnost pokračovat v boji na Ukrajině pod vedením svého původního velitele, uvedla agentura Reuters.

Stalo se tak podle Putina při setkání v Kremlu krátce po vzpouře. Proti návrhu se postavil šéf skupiny Jevgenij Prigožin. Putin tvrdí, že wagnerovcům na setkání udělal mnoho nabídek včetně té, aby dále bojovali na Ukrajině pod stejným velitelem.

Není navíc ani jasné, kolik bojovníků v Rusku zůstalo. Běloruské ministerstvo obrany na svém informovalo, že Wagnerovci poskytovali výcvik vojákům jednotkám teritoriálních vojsk. Momentálně není jasné, jestli žoldáci na území Běloruska skutečně budou trvale. Ukrajinská strana ale pozoruje úbytek ruských vojáků.

Podle dřívějších zpráv médií se do tábora mají přesunout členové ruské Wagnerovy soukromé vojenské společnosti poté, co wagnerovci podnikli protestní tažení na Moskvu. Informoval o tom běloruský server .

Ruský nezávislý portál Vjorstka dříve napsal, že tábor se staví pro 8000 wagnerovců. Běloruské úřady o nově vzniklém areálu ale oficiálně neinformovaly. V úterý naopak běloruský prezident Alexandr Lukašenko tvrdil, že v Bělorusku žádné tábory pro členy Wagnerovy soukromé vojenské společnosti nevznikají.

Témata:  Jevgenij Prigožin Bělorusko

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.