reklama

Dnes turecké ministerstvo obrany oznámilo, že turecká armáda dohodu vyjednanou ve čtvrtek v celém rozsahu plní. "Teroristé přesto v minulých 36 hodinách zaútočili čtrnáctkrát," uvádí se v prohlášení úřadu, který slovem teroristé označuje syrské kurdské oddíly YPG.

Ministr obrany Hulusi Akar řekl, že Turecko přerušilo boje, aby se mohli kurdští bojovníci stáhnout. "Jejich zbraně budou zabaveny a jejich posty zničeny. Pokud se to nestane, budeme dále bojovat," řekl Akar.

Stanice Al-Džazíra má informace, že do vyjednávání s Kurdy vstoupili syrští povstalci, které Turecko podporuje od začátku syrské války a kteří se turecké ofenzívy zúčastnili. Podle Al-Džazíry jsou nyní tito bojovníci u Rás al-Ajnu a snaží se přimět arabsko-kurdskou koalici SDF ke stažení od hranice a odevzdání zbraní. Civilisty tito bojovníci nechávají odejít, ale boje zcela neustaly. Situace není přehledná ani bezpečná.

Kurdský server Rudaw napsal, že panují neshody v interpretaci dohody o příměří, u jejíhož sjednání kurdští zástupci nebyli. Kurdové prý ji chápou tak, že se týká oblasti v okolí pohraničních měst Rás al-Ajn a Tall Abjad. Navíc prý ani jeden z bodů dohody nestanovuje přesně šířku bezpečnostního pásma. Erdogan v pátek prohlásil, že stažení Kurdů není omezeno na Rás al-Ajn a Tall Abjad. Podle něj se s Američany jednalo o zřízení zóny v šíři 32 a délce 440 kilometrů u hranice.

Dnes Erdogan zopakoval svou páteční hrozbu vůči Kurdům. "Jestli se ve 120hodinové lhůtě nestáhnout, rozbijeme jim hlavy," řekl.

SDF tvrdí, že Turecko podmínky dohody o příměří neplní. V pátek byla na hranici u Rás al-Ajnu slyšet střelba a exilová Syrská organizace lidských práv (SOHR) ohlásila dalších 14 mrtvých. Podle dnešní zprávy SOHR oddíly syrských spojenců Turecka, které se ofenzívy účastnily na straně turecké armády, brání od pátku konvoji zdravotníků vjet do města Rás al-Ajn.

Dohodu o příměří v Ankaře s Erdoganem vyjednal americký viceprezident Mike Pence, s nímž byl v Turecku také ministr zahraničí Mike Pompeo. Nyní je v Bruselu a tam novinářům řekl, že není nepřetržitě o dění v severní Sýrii informován. Připustil určité problémy v "koordinaci" stahování jednotek YPG ze zóny, která je v dohodě o příměří stanovena. Turecko nechce, aby do vzdálenosti zhruba 30 kilometrů od hranice působily YPG. Má tam vzniknou bezpečné území pro návrat syrských uprchlíků z Turecka. Ankara počítá s přesunem až dvou milionů lidí.