reklama

"Tento rok má pro mě 17. listopad specifický odkaz vzhledem k tomu, čemu čelíme v obou zemích. To je zvýšená míra frustrace, nespokojenosti až nenávisti," řekla Čaputová. "Odkaz 17. listopadu pro mě tento rok je, že slušnost není slabost," doplnila i s ohledem na sametovou revoluci, protože slušnost podle ní byla tehdy schopna změnit i režim, ač je možná "tišší a nenápadnější".

Dopoledne se Čaputová setkala na Hradě s prezidentem Milošem Zemanem, ústředním tématem jednání byla podle ředitele hradní diplomacie Rudolfa Jindráka válka na Ukrajině. Odpoledne slovenská prezidentka navštívila Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy nebo Knihovnu Václava Havla. Program označila za intenzivní, obohacující a příjemný, více se k němu nevyjádřila.

Na Čaputovou na Národní třídě čekalo i v deštivém počasí několik příznivců, kteří při jejím příchodu tleskali. Jeden muž naopak vyjadřoval nesouhlas s přítomností slovenské prezidentky.

Čaputová se též vyjádřila k úternímu incidentu, kdy v obci ve východní části Polska po zásahu rakety ruské výroby zahynuli dva lidé. Polský prezident Andrzej Duda sdělil, že raketu s vysokou pravděpodobností vystřelily ukrajinské síly, které se bránily ruským vzdušným útokům. Doplnil, že na Polsko nejspíše dopadla nešťastnou náhodou. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ale nadále zůstává přesvědčen, že na Polsko nedopadla ukrajinská, ale ruská raketa.

"Především bylo třeba zachovat nadhled a počkat si na informace. Jsem ráda, že informace, které dnes média přinesla, jsou takové, že to nebyl úmyslný útok," uvedla. "Byla to nahodilá událost ze strany Ukrajiny, která se brání ruské agresi, obzvlášť včerejšímu (úternímu) bombardování, které bylo úplně bezprecedentní," doplnila Čaputová.

"Ukázalo se, že pokud jsme jednotní a dokážeme si projevit solidaritu i v rámci NATO, tak nás to posiluje i v rámci naší bezpečnosti," dodala slovenská prezidentka.