Rozsudek v dalším procesu s uvězněným ruským opoziční politikem Alexejem Navalným, kterému na návrh prokuratury hrozí za údajný podvod a pohrdání soudem další trest 13 let vězení, bude zveřejněn až za týden. Obhajoba vyzvala soud, aby obžalovaného zprostil obvinění. Sám Navalnyj prohlásil, že je nevinen, a podotkl, že za vraždu se obvykle dávají mírnější tresty, než jaký pro něj nyní žádá prokuratura. Informovala o tom agentura TASS.
Proces s Navalným se odehrává ve věznici, kde si opoziční politik odpykává předchozí trest. Jeho stoupenci jsou přesvědčeni, že se tak děje proto, aby soud co nejvíce unikal pozornosti veřejnosti, kterou Navalnyj i z vězení burcuje k protestům proti ruskému vpádu na Ukrajinu.
Po vystoupeních prokurátorky jako zástupkyně obžaloby, poté obhajoby i samotného Navalného soud odešel k poradě, aby rozhodl o verdiktu. "Projednávání případu je ukončeno, soud se odebral k vynesení rozsudku, který bude oznámen 22. března v 10:00 moskevského času (08:00 SEČ)," sdělila poté mluvčí soudu Margarita Kotová.
"Žádám, aby soud uznal Navalného vinným a vynesl trest v podobě 13 let odnětí svobody s (následným) omezením svobody na dva roky," citoval TASS prokurátorku Nadeždu Tichonovovou, která také navrhla, aby soud obžalovanému uložil pokutu ve výši 1,2 milionu rublů (asi 224.000 korun). Žalobkyně upozornila, že v předchozím procesu se odsouzený dopustil urážlivých výroků, které se dostaly do médií, a následně způsobily "neodůvodněný pokles autority soudního systému" v Rusku. Navalnyj podle ní nebojoval proti korupci, ale "jen diskreditoval režim". Na dráhu páchání trestných činů jej přivedl pocit "vlastní výjimečnosti", prohlásila prokurátorka. Podle agentury Interfax také požadovala, aby si Navalnyj nový trest odpykal ve vězeňském zařízení s přísným režimem.
"Obžalobě se podle našeho názoru nepodařilo dokázat podvod. Žádáme soud, aby vynesl zprošťující rozsudek," uvedla obhájkyně Olga Michajlovová. Navalnyj ještě během vystoupení obou stran podle TASS prohlásil, že je nevinen. "Obvykle se za vraždu dávají mírnější tresty, než mne," řekl.
"Ať mi dají třeba 113 let, je to jedno. Nezastrašíte mne. Rusko je velké, lidí má hodně a ne všichni jsou ochotni obětovat svou budoucnost, budoucnost svých dětí tak zbaběle, jako to děláte vy. Spravedlnost znamená neodvratitelnost trestu. A ten přijde. Cožpak nechápete, že nakonec se vám všem nevyplatí pracovat pro tyto lidi?", prohlásil Navalnyj na adresu soudu a obžaloby podle své mluvčí Kiry Jarmyšové. Před soudem také tvrdil, že jeden ze strůjců procesu proti němu dostal z prezidentské kanceláře zaplaceno deset milionů rublů (asi 1,87 milionu Kč), které na účet poslali miliardáři Oleg Děripaska a Ališer Usmanov, blízcí Kremlu.
Proces s Navalným začal minulý měsíc přímo ve věznici v Pokrovu asi 100 kilometrů východně od Moskvy, kde si opozičník odpykává předchozí trest 2,5 roku vězení. Prokurátorka ho obvinila ze spiknutí, jehož cílem byla nezákonná změna režimu, uvedl zpravodaj agentury TASS, který se jednání ve věznici účastní. "Navalnyj a další lidé konali ze zištným a extremistickým úmyslem," prohlásila žalobkyně.
Podle prokuratury použil Navalnyj pro osobní účely stovky milionů rublů převedené do různých fondů včetně Navalného Fondu boje s korupcí, který úřady mezitím zakázaly jako extremistickou organizaci. Šlo o peníze na Navalného prezidentskou kampaň v roce 2018, ale úřady opozičníka k volbám nepustily kvůli předchozímu odsouzení. Podle obžaloby Navalnyj věděl, že se voleb nebude moci zúčastnit, ale přesto shromažďoval peníze, přičemž pro sebe utratil 356 milionů z více než 588 milionů rublů (asi 101 milionů ze zhruba 167 milionů Kč).
Obžaloba rovněž tvrdí, že v jiném procesu, ve kterém byl loni v únoru za pomluvu válečného veterána odsouzen k pokutě, Navalnyj urazil prokurátorku a svědka a dopustil se tak pohrdání soudem.
Pomluva válečného veterána je v Rusku trestným činem a opozičník jej podle soudu spáchal svými kritickými výroky o lidech účinkujících v propagačním videu na podporu změn ústavy před celostátním referendem. Označil je za zrádce a zkorumpované lokaje režimu. Jedním z dotyčných byl i 94letý válečný veterán, který později u soudu vystupoval jako svědek.
Navalnyj předloni v létě během vnitrostátního letu z Tomska do Moskvy náhle zkolaboval a letoun byl nucen přistát v Omsku, kde byl politik v bezvědomí hospitalizován. O několik dní později byl stále v bezvědomí přepraven do Berlína, kde se postupně zotavil. Podle západních laboratoří byl otráven jedem ze skupiny bojových látek novičok. Po návratu do vlasti byl zatčen a uvězněn, protože podle úřadů porušil pravidla dříve uloženého podmíněného trestu za údajný podvod na kosmetické firmě Yves Rocher; firma přitom tvrdila, že se jí žádná škoda nestala a Evropský soud pro lidská práva shledal tehdejší proces nespravedlivým, za což Rusko vyplatilo Navalnému odškodnění. Opozičník tvrdí, že byl uvězněn z politických důvodů, protože přežil otravu, nařízenou podle něj přímo prezidentem Vladimirem Putinem. Kreml to popírá a zpochybňuje, zda vůbec šlo o otravu.
Veškeré Navalného organizace mezitím úřady zakázaly a řada opozičníkových spolupracovníků se v obavě z uvěznění uchýlila do ciziny. Západní státy za Navalného otravu potrestaly některé ruské úřední činitele sankcemi.
Témata: Alexej Navalnyj, Rusko
Související
12. října 2024 18:04
11. srpna 2024 10:42
5. června 2024 12:33
4. června 2024 18:53
27. dubna 2024 16:55
25. dubna 2024 19:55