Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putina by v Maďarsku nezatkli, opozice s návrhem neuspěla

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru

Koaliční členové zahraničního výboru maďarského parlamentu zamítli návrh poslanců opoziční Demokratické koalice (DK), který by umožnil zadržet a předat ruského prezidenta Vladimira Putina Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) během jeho návštěvy Maďarska. S odvoláním na agenturu MTI to uvedla agentura TASR.

Orbánovi, který slouží Putinovi, když od něj kupuje drahý ruský plyn, jde kromě Putina pouze o zisk a nezajímá ho život ukrajinských dětí ani maďarských občanů, uvedla Ágnes Vadaiová, členka výboru z opoziční DK na tiskové konferenci.

ICC vydal na Putina mezinárodní zatykač v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, konkrétně kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska. V případě jeho příjezdu do Maďarska by ho ale místní orgány nezadržely, oznámil šéf úřadu vlády Gergely Gulyás.

"Nemůžeme zatknout ruského prezidenta, protože zákon, který by to umožňoval, nebyl vyhlášen," řekl s odvoláním na Římský statut, který položil základy fungování ICC. Dokument z roku 1998 sice Maďarsko podepsalo, nebyl ale zveřejněn v maďarském věstníku, proto tato mezinárodní smlouva není podle maďarského práva platná, tvrdí.

ICC soudí jednotlivce za zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny. Uznává ho přes 120 zemí, na jeho jurisdikci kromě Ruska nepřistupují například ani Spojené státy. Návrhy na zahájení procesu může podávat stát, jehož se případ týká, žalobce tribunálu nebo Rada bezpečnosti OSN.

V souvislosti s únosy ukrajinských dětí na ruské území stíhá ICC i osmatřicetiletou Lvovovou-Bělovovou. Ve zprávě soudu u jejího jména stojí totéž datum 24. února 2022 i prohlášení, že "existují opodstatněné důvody se domnívat", že činy "páchala přímo, společně s jinými osobami, nebo prostřednictvím jiných osob".

Témata:  Vladimír Putin Viktor Orbán

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.