Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rada bezpečnosti OSN mimořádně zasedne kvůli útoku Íránu na Izrael

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Rada bezpečnosti OSN (RB OSN) v neděli mimořádně zasedne v souvislosti s bezprecedentním útokem Íránu na Izrael, oznámil mluvčí Malty, která radě tento měsíc předsedá. 

Zasedání se uskuteční ve 22:00 SELČ na žádost Izraele. Izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan v dopise zaslaném předsednictví RB OSN označil íránský útok za "hrubé porušení suverenity Izraele" . Radu vyzval, aby tento úder odsoudila a označila íránské Revoluční gardy (IGRC) za teroristickou organizaci.

Izraelská armáda tvrdí, že Írán od sobotního večera vypálil směrem na Izrael více než 200 dronů, balistických raket i střel s plochou dráhou letu, přičemž většinu z nich se podařilo sestřelit mimo izraelské území.

Mluvčí armády Daniel Hagari upřesnil, že stíhačky zničily více než deset střel mimo izraelský vzdušný prostor, několik raket však dopadlo na jeho území. Z jihu Izraele hlásili vážně zraněnou sedmiletou dívku, zřejmě v důsledku íránského útoku. Jedna střela podle Hagariho zasáhla také izraelskou vojenskou základnu a způsobila mírné škody.

Bezprecedentní útok Íránu ostře odsoudil generální tajemník OSN António Guterres, několik členských států Evropské unie, Británie i Kanada. Varovali, že jde o eskalaci situace na Blízkém východě, kde od loňského října probíhá válka mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Egypt a Saúdská Arábie vyzvali k maximálnímu zachování zdrženlivosti.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli brzy ráno telefonoval s americkým prezidentem Joem Bidenem. Detaily jejich rozhovoru však nebyly bezprostředně známy.

Témata:  OSN Válka v Izraeli s Hamásem

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy