Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Řada Britů hodnotí brexit podle průzkumu negativně

Brexit, ilustrační fotografie.
Brexit, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Více než 60 procent Britů dnes vystoupení z Evropské unie hodnotí negativně nebo hůře, než očekávali. Jen 14 procent obyvatel ostrovní země má za to, že brexit je lepší, než čekali. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění zpracovaného institutem Opinium, o němž informovala agentura DPA.

Přes třetinu Britů (35 procent) uvedlo, že čekali, že brexit nebude dobrý a skutečnost je v jejich názoru utvrdila. Další čtvrtina (26 procent) byla ve svých očekáváních zklamána. Odchod z evropského bloku, o němž Britové rozhodli v červnu 2016 v referendu, byl podle nich horší, než mysleli.

"Vidíme, že významná menšina voličů, kteří byli pro brexit, říká, že se věci vyvíjí špatně nebo přinejmenším hůře, než čekali," konstatoval Adam Drummond z institutu Opinium. Negativní názor na brexit má podle průzkumu dokonce 42 procent lidí, kteří pro něj hlasovali.

Podle DPA za tím mohou být i problémy z posledních měsíců, kdy Británie i v důsledku brexitu musela čelit nedostatkům v zásobování obchodů nebo prázdným čerpacím stanicím.

Na přelomu loňského a letošního roku Británie definitivně ukončila svazek s Evropskou unií. Skončilo tehdy takzvané přechodné období, v němž se země nacházela od loňského 31. ledna.

Průzkum veřejného mínění se uskutečnil krátce před Vánoci. Odpovídalo v něm na 1900 Britů.

Témata:  Brexit Velká Británie průzkumy

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 21:56

Show jen pro dva. Macron a Karel III. vyšachovali Starmera

Král Karel III. si podle pozorovatelů získal respekt nejen svým postavením, ale i jemnými gesty, která beze slov vyjadřují solidaritu. Nedávno tak vyjádřil podporu jak Kanadě, členskému státu Commonwealthu, tak Ukrajině, přičemž obě země se v poslední době ocitly ve sporu s Donaldem Trumpem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.